| noisydude a întrebat:

Care este opinia voastra despre criza economica?

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Eu nu pot, sa inteleg de ce criza economica, trebuie sa o simta numai cei cu venituri de loc, foarte mici si mici?
Cand in supermarketuri nu va mai fi imbulzeala la cumparaturi, atunci intr-adevar va fi adevarata criza economica, ce va da in criza, apoi in depresie, sfarsind in coma, deja lumea isi ia "adio" de la viata, iar aceasta criza nu se va sfarsi niciodata, dar niciodata! Este purul adevar. Oamenii acestia au facut o groapa enorma in visteria/bugetul tarii, tin mortis, sa ramana la guvernare pana in 2012, la noile alegeri si atunci, oricine ar veni la putere, nu va putea sa umple goapa nici macar la jumatate. Vei vei ca am dreptate...

| shadovv a răspuns:

Este un concept fictiv. Banii nu dispar, banii se fura!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Criza economica poate fi solutionata de noi, de fiecare dintre noi, de noi toti impreuna, sanatosi sa fim.
Iata prima etapa:
"Problemele economice uneori se rezolva prin ORGANIZAREA sumei de bani reale si existente actualmente;

Apoi prin LIMITAREA cheltuielilor totale, la cele esentiale/vitale;

REFORMA SANITARA este prioritara caci aici se duc cele mai multe cheltuieli ale fiecarei persoane in parte sau intr-un alt fel zis: ale fiecarei familii in parte;

Referitor la REFORMA SANITARA, avem nevoie de o reeducare a mentalitatii medicilor, asistentelor dar si a pacientilor;

"Medicii" trebuie sa devina mai umani, mai interesati de colaborare si urmarire a suferintelor pacientilor sub o forma personalizata a fiecarui bolnav in parte;

"Pacientii" pe de alta parte trebuie sa fie mai preventivi cu ei insisi, o boala supravegheata de la primele simptome va fi mai usor vindecata, deci pacientii trebuie de asemenea reformati sa isi schimbe gandirea, asa medicii vor avea mai putina bataie de cap cu cazurile grave, per total trebuie o perioada de UN AN INTREG in care in toate orasele si localitatile sa se organizeze caravane de discutii si diagnosticari preventive a oricaror urme de boli in randul populatiei, asta prevede o ambitie si o disponibilitate a medicilor catre voluntariat si benevolat si implicit a asistentelor - deci trebuie organizat la nivel national CAMPANIA SANATATII ROMANESTI pentru ANUL 2011 timp de 365 de zile.

Astfel CRIZA va putea fi INVINSA daca POPULATIA va fi SANATOASA.

Cred ca solutia aceasta este suficient de indrazneata, avem foarte putin timp pana la 1 IANUARIE 2011 cand ar trebui pusa in aplicare."