| anonim_4396 a întrebat:

Care este utilitatea planului de afaceri in deschiderea unui business?

3 răspunsuri:
| videoblog a răspuns:

Planul de afaceri e un instrument util, foarte bun intr-o economie reala, dar la noi nu se prea ia in calcul. da, ti-l cere la banca dar alea sunt variante simple si care ti le cer numai asa ca sa le aiba la dosar. e greu sa faci unul cu fundatii serioase, mai ales angrenat in situatia romaneasca (unde se schimba legea tot timpul).

| videoblog a răspuns:

Inca o data - ca nu stiu de ce l-a postat ca anonim site-ul.

Planul de afaceri e un instrument util, foarte bun intr-o economie reala, dar la noi nu se prea ia in calcul. da, ti-l cere la banca dar alea sunt variante simple si care ti le cer numai asa ca sa le aiba la dosar. e greu sa faci unul cu fundatii serioase, mai ales angrenat in situatia romaneasca (unde se schimba legea tot timpul).

| mariazet45 a răspuns:

La aceasta intrebare ar trebui sa iti raspunda un specialist in afaceri, eu cred ca mai pe intelesu omului de rand daca nu ai un scop nu vei putea realiza nimic daca nu incerci sa atingi acest scop. Realizarea planului de afaceri este necesara pentru a pune bazele afacerii, nu poti fi creditat la o banca daca nu detailezi pentru ce ai nevoie de acesti bani, ce persoane sunt implicate in busines si care e cifra de afaceri la care care e necesara pentru a putea face aceasta afacere. In viata trebuie sa iti fixezi scopuri pentru a putea mai apoi tinde catre ele.