| StefanDrg a întrebat:

Care mai sunt salariile ca operator productie in fabricile de automotive din Brasov? Eu lucrez intr-o fabrica unde salariul este confidential si semnezi treaba asta, asa ca nu am de unde sa stiu ce salariu au colegii mei pe acelasi post.Si nimeni nu vrea sa zica. Eu am experienta de 2 ani ca operator productie si am salariul de 1.918 lei in mana pe luna + tichete de masa 15 lei pe zi si atat. Mai am si sporul pentru tura de noapte de 25%, ca lucrez in 3 schimburi, dar sporul ala nu e cine stie ce, e putin. Unde ma incadrez? Sunt sub medie?

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu știu ce salarii sunt pe producție, dar știu că se pornește de la salariul minim, deci mult nu crește. Eu am lucrat în 2016 în producție și luam foarte prost puțin peste minim așa ca tine. Partea nasoală e că ai și colegi nasoli, eu știam ce salariu au toți colegii și șefii, eram o echipă. Îmi amintesc și acum, când venea șefu cu fluturașii, ne uitam toți de curiozitate la lumină să vedem ce salariu are bătrânul (cel mai în vârstă din acea echipă, eram vreo 6 în total), și era mai mare decât la toți laughing

Îmi amintesc că șeful avea cam cu 1000 în plus, cam 2600 avea și spor de conducere. Cel de la calitate avea minimul, noi aveam 1600, și șeful șefului avea puțin peste 4000. Apropo, noi mergeam la Bere și la pizza împreună, de aia zic că ai colegi NAȘPA.

| StefanDrg explică (pentru Frank51):

Salariul minim e 1385 lei acum

| Frank51 a răspuns (pentru StefanDrg):

Da, pe atunci era 950 lei salariul minim, și eu luam 1600 cu 4 sâmbete lucrate, fără sâmbete cam 1200. De la 900 la 1200 e diferență mică și aveam vechime peste un an. Se mărește destul de greu față de alte domenii.

Am avut vreo 5 oferte anul ăsta, în vânzări 2500 lei(plus comision 5% pe vânzare), în call Center 2600 lei, în IT pe la 3000 lei, si în instalații 2800 lei, toate din prima, fără experiență. din păcate studiez și greu mă pot împărții în 2 locuri, part time nu prea vor.

Dacă te interesează banii poți pleca afară, ai mei câștigă lejer 3000 euro afară, fără pregătire. În România dacă nu te tine nimic nu are rost să stai.

| StefanDrg explică (pentru Frank51):

Eu fara sambete iau 1918. Nu am mers decat o sambata in 5 luni. Nu vreau sa fac suplimentare. E platit sambata 200%. Dar vreau liber ca tresa mai ai si o viata. Nu doar munca si atat

| Frank51 a răspuns (pentru StefanDrg):

1918 este puțin, dar măcar știi că este un salariu stabil și aia e.