| iDarkness a întrebat:

Cat cade pe zi 2000 lei lunar? Vreau si metoda de calcul daca se poate.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

2000 de lei se împarte la numărul de zile lucrătoare din lună. În numărul zilelor lucrătoare (cu plată) se încadrează și zilele de sărbătoare nelucrate (adică sărbătorile date de stat și care cad în cursul săptămânii).
De regulă o lună are 21 de zile lucrătoare. 2000:21=95 lei/zi.
Pentru că salariul este lunar, chiar dacă luna are mai puțin de 21 de zile lucrătoare, tu tot 2000 de lei vei primi în fiecare lună.
Acum multi patroni care își mănâncă de sub unghii, pot face contractul ca angajatul să fie plătit la ore și zile.
Apoi unii se duc cu 2000 de lei acasă, pe când altora li se opresc aproximativ 700 de lei din acești 2000 pentru dările pentru stat (șomaj, pensie, cas, etc).
Majoritatea patronilor sunt extrem de zgârciți. Tu continuă studiile ca să poți avea o meserie plătită mai bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Esti amuzant, breh. Poate patronii nu ar mai fi asa de zgirciti daca un salariu nu i-ar costa aproape dublu fata de cit ia omul in mina...

1 răspuns: