| Andreiqwe a întrebat:

Cat castiga o persoana care a terminat facultatea de Administratie Publica? Si daca o sa fac si masterul o sa pot ocupa o functie mai mare? Sau imi recomandati sa fac masterul in alt domeniu, pentru a avea mai multe optiuni.

3 răspunsuri:
| CreEppY a răspuns:

Mai bine ti-ai gasi alt domeniu. Administratia publica tine de primarie iar acolo se intra cu pile de cele mai multe ori si nu te gandi ca salariul e mare...

| alexutzu1981 a răspuns:

La stat deja se cam nasoleste treaba, nu vezi ca peste tot se taie din salarii si apar restructurari? Chiar daca o sa se deschida vreun post iti dai seama ca o sa fie foarte multi concurenti, se da examen si castiga cel cu punctajul cel mai mare. Cel mai bine sa te interesezi la Agentia pentru Ocuparea Fortei de Munca ca sa vezi ce posturi libere au fost in ultimii ani ca sa stii daca merita sa te zbati in domeniul acesta. Daca vrei sa schimbi domeniul de activitate, mai bine faci o alta facultate, ca masterul este prea putin bagat in seama daca nu ai facultatea pe profilul unde vrei sa te angajezi.

| Mirceaeliade a răspuns:

Aparusera una la televizor care terminasera Administratie publica si acum muncea la un magazin in Costinesti castiga 10mil pe luna (bani vechi). Voia sa stranga pentru alta facultate.