| TerenteFTW a întrebat:

Cat castiga un ospatar pe o terasa la mare vara pe luna?
salariu si tips?( tinand cont ca angajatorul ar oferi cazare si masa)

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Depinde de o grămadă de factori: ce fel de terasa, în ce stațiune, cât de priceput ești ca chelner, cum te înțelegi cu restul personalului și așa mai departe.

Dacă lucrezi la o terasă de unde oamenii pleacă mulțumiți de mâncare, de prețuri și de servicii, vei face mai mulți bani decât dacă lucrezi la o terasa de unde oamenii pleacă nervoși.

Dacă lucrezi la o terasă de fițe din Mamaia unde oamenii vin să cheltuiască, vei face mai mulți bani decât dacă lucrezi la o terasă din Venus unde oamenii vin să mănânce ieftin.

Dacă te miști bine ca chelner și știi să vorbești cu oamenii, vei face mai mulți bani decât dacă le încurci comenzile și-i ții două ore până le aduci mâncarea.

Unii chelneri pot câștiga din bacșișuri și 500 de lei pe zi, alții nu fac nici 50 de lei.