| Balaban_Bianca_2002 a întrebat:

Cât câștigă un profesor debutant? Și cum avansează salariul în funcție de grade?
Și... cum se iau acele grade?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Totul se face prin munca multa fara munca nu avansezi trebuie sa ai performanțe ca profesor sa ai multa rabdare cu elevii sa ai un stil de predare usor de inteles, ca daca motivul pentru care ai ales aceasta cariera sunt banii si gradele nu vei ajunge nicaieri vei abandona cand o sa vezi ce greu este sa predai la 30 de elevi si ei sa faca mișto de tine si sa nu fie atenti la ore. Vrei sa devii profesoara? Sau deja esti profesoara? Succes!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În învățământ există diferite tranșe de salarizare, în functie de vechime, de obtinerea gradelor didactice (definitivat, gradul II, gradul I, care se susțin din 4 in 4 ani), de stabilitatea pe care o ai intr-o scoală (dacă ești titular), crește si dacă ai ore suplimentare, peste norma didactică, crește și dacă primesti dirigentie cu 10%.
Ca să obții gradele didactice vei avea mult de studiat. Dacă nu iti place să inveți, lasă-l naibii de învățământ. Aici, aproape toată viața trebuie să înveți, să faci cursuri propuse de CCD etc
Nu stiu cat are un profesor debutant, in ziua de azi. În orice caz, ceea ce spune @Frank51 e departe de adevăr "2700 de lei după 25 de ani". Grila de salarizare de unde a preluat informatia e eronată. Un profesor cu 25 de ani vechime, are mult mai mult. happy

| Frank51 a răspuns:

~2300 lei net. Gradele se iau după minim 5 ani de activitate prin niște teste orale, scrise și inspecție la clasă, acele grade îți aduc doar 400 de lei în plus la salariu, asta după 25 de ani de activitate. Doar mie mi se pare un salariu mizer 2700 de lei după 25 de ani?

| Anuket a răspuns (pentru Frank51):

Îți spun eu că după 16 ani nu are atât de puțin.

| Frank51 a răspuns (pentru Anuket):

Adică? Grila de salarizare este disponibila pe internet dacă nu mă crezi pe mine. Știu aceste informații deoarece vreau să activez în domeniu, dar când vad salariile îmi vine să plec afară.

| Anuket a răspuns (pentru Frank51):

Ok. Pe cine să cred? Pe tine sau fluturașul pe care-l am în mână? Atunci dacă te vei hotărî vei vedea concret. Oricum, e multă muncă, iar acum devine din ce în ce mai rău.

| Lukasssz a răspuns:

Au un salariu destul de mic(pentru ce munca depun)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puțintel peste salariul minim pe economie. Gradele vin în urma vechimii și scorurilor bune în testele de abilități periodice plus acumularea de cursuri și cunoștiințe.

| buldog a răspuns:

Vreo 2200 de lei net la început. Avansezi cu în timp, odată cu vechimea și gradele crește si salariul. Ar mai fi o optiune sa iei un doctorat (nu prea contează subiectul) și ai by default gradul 1 (nu stiu exact cat, dar peste 3500 de lei).

Salariile sunt mici si batjocoritoare pentru profesori. Fa-o doar daca ai suficienta pasiune cat sa suferi din cauza asta. Oricum, iti dau in scris ca peste 10 ani vor fi triple salariile.profesorilor (altfel efectiv vom rămâne fără).

Succes!