| elenanarina a întrebat:

Cat costa amenda daca ma prinde pe tren fara bilet?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nasu' este insotit de supracontrol sau/si politie ti-o iei.
Hotãrârea nr. 203/1994 – pentru stabilirea şi sanctionarea contraventiilor la normele privind transporturile pe caile ferate romane spune de la 100 la 250 si plata biletului cu supra pret, in tren. Astfel daca biltul costa 40 lei vei plati aproape 90 lei. Neplata amenzii in termen de 30 zile v-a obliga autoritatile locale sa ceara efectuarea muncii in folosul comunitatii daca n-au ce sa-ti ia.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uita! Daca nasu' este singur scapi cu un ciubuc si nu platesti nici biletul. "Trebuie sa mananca si gura lor" vorba unor agramati.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Faci munca in folosul comunitatii este un nou proiect de lege

| anonimg a răspuns:

La cum sunt trenurile in tara, ar trebui sa fim platiti ca sa mergem cu trenul.

| Frank51 a răspuns:

Nu îți dă amendă, ori bilet la preț dublu ori te dă jos la următoarea.

| Sophieka a răspuns:

Sincer nu stiu daca se primeste amenda dar sigur te pune sa cumperi pe loc biletul pana la destinatia la care mergi sau esti data jos obligatoriu la statia care urmeaza si de acolo, pot chema politia...Depinde ce personal prinzi.

Daca chiar esti intr-un impas mare financiar, macar roaga pe vreun calator din gara sa te ajute sa iti cumpere bilet... Dar nu te obisnuii cu lucruri din astea. Ori iti cauti loc de munca, ori nu mai calatoresti...Iti iei o biciclete ceva sau stai acasa.

| Alverto a răspuns:

De la 250 până la 400 lei boss

| Popa482 a răspuns:

Am mai văzut oameni fără bilet în tren, dar le-a dat nașul bilet pe loc, probabil dacă faci călătorii mai lungi și te prinde te dă jos din tren plus o amendă ceva.