| Adrian_Rosca_2000 a întrebat:

Cat costa sa aduci o mașină din Statele Unite?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cred ca undeva la 1 mie sau 1500$ pana in Olanda,iar de acolo ori o conduci ori o duci cu platforma.
Nu te lua dupa ce povesti zic unia ca benzina ca rahat cu prune laughing vorbesc din auzite.
De vama nu-ti face griji,poti sa nu platesti nimic,asta daca nu o inscrii,deci la vama nu platesti nimic,daca aia vor sa iti ceara le zic ca platesti cand o inscrii.
Sau spui ce masina doresti,o cumperi,apoi cineva de aici,de exemplu eu laughing tio pot duce in port la NY,de acolo ajunge in Olanda,de unde tio ridic eu si tio aduc acasa in RO laughing
Dar pentru asta trebuie sa ma lasi sa fac un ocol,prin Italia sa ma duc sa o vad pe sora mea,apoi vin in RO laughing
Cel mai bine este sa tio aduca un cetatean american,care e si roman,care vine in RO in vacanta,aluia nu-i opreste nimeni nimic,nici vama nici nimic,apoi tio vinde tie,tu o sa plesti dupa taxe, daca merita.
Ca un sfat daca tot vrei sa cumpri masini de aici, cauta sa cumperi din sudul US nu din nord, in sud msinile is mai ieftine si mai bune, adica nu-s ruginite deloc, indiferent cati ai are acele masini.In nord daca e masina veche poate sa fie ruginita rau, in sud nu ploua nu ninge nu dau aia cu sare, masinile is ca noi si dupa 100 de ani laughing

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam 1000 euro transportul cu vaporul. La care mai adaugi taxele vamale in functie de valoarea masinii

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca o sa te usture si vama...

| ywar a răspuns:

Nu o sa reziste aici. calitatea benzinei e execrabila. Acum foarte multi ani, cineva si-a adus un pontiac aici in Romania pe vremea cand a avea o masina straina era o chestie. 6 luni a circulat aici cu ea. Filtrul de benzina era praf. Nu a mai folosit-o.

| suntserios a răspuns (pentru ywar):

Vrei sa zici ca in state benzina e execrabila. Daca nu stiai acolo se comercializează benzina cu cifrq octanica de la 87 pana la 94. La noi de la 95 in sus. Desi se masoara pe o scara usor diferita, benzina din Sua nu e nicidecum mai buna.

| TheGentleman a răspuns:

Eu la mine în oraș am văzut o tipă cu Ford Mustang GT. Deci este posibil. Dar trebuie să ai bani atât pentru taxe vamale, cât și pentru intretinere. Piesele mașinilor americane se gasesc destul de greu în Europa și invers

| suntserios a răspuns (pentru TheGentleman):

Realizezi ca ford mustang fie el si gt se vinde de dealeri in europa nu?

| TheGentleman a răspuns (pentru suntserios):

Da happy

| christine99 a răspuns:

Vine in Portul Constantei sau in Galati, cam 2000-3000 de dolari.