| Hannah06 a întrebat:

Cat costa sa-mi deschid cont in banca?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deschiderea unui cont nu costă nimic de obicei. Administrarea lunară constă câțiva lei.

| mihai69 a răspuns:

La majoritatea băncilor e gratis.

| anonimg a răspuns:

Poti sa iti deschizi doua tipuri de conturi:
1 -de credit (cand banca iti da bani cu imprumut; adica te crediteaza banca);
2- de debit (atunci cand iti deschizi un cont gol si iti pui tu bani pe el).
Pentru oricare, la inceput (deschiderea contului) te costa cam vreo 50 de lei. Si vei primi obligatoriu si un card. Trebuie sa ai neaparat 14 ani impliniti pentru ca este nevoie obligatoriu de carte de identitate.
In ambele cazuri toate bancile isi opresc un comision pe faptul ca iti administreaza contul (sau cardul -este acelasi lucru).
Si modul de taxare cat si tariful difera de la o banca la alta. De aceea, ca sa nu pierzi timpul pe la toate bancile, cauta-le pe google pe cele din localitatea ta. Le iei pe fiecare in parte, si le spui ce fel de cont (card) ai nevoie: de credit sau de debit. Dupa aceea iti vor spune tot ce trebuie sa faci si pretul. Daca nu iti spune pretul, intrebi tu. Pentru ca acesti camatari cu acte (pentru ca asta sunt de fapt bancile) vor sa te prinda in cursa lor, si apoi te jupoaie.
Vezi ca ai posibilitatea sa iti faci cont pentru cateva zile si apoi sa il inchizi. Eu asa am facut in trecut, cand un magazin online a trebuit sa imi vireze(returneze) niste bani.

| Iote a răspuns:

Doar deschiderea contului, nu costa nimic.
Comisioanele vin dupa aceea. De administrare, de transfer, de retragere, etc.

| dinaprilie a răspuns:

2 e pe luna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deschiderea de cont nou e gratis

| CassiusAlexander a răspuns:

Depinde de cont. De exemplu ca elev sau student poți și pe gratis cu anumite oferte.

| FantasyBoy a răspuns:

La Banca Transilvania, un card de credit, cu limita de overdraft in functie de veniturile lunare, deschidere cont 20 lei, taxa anuala de administrare cont-25 lei.
Pt. card de debit, 3 lei taxa de emitere card, nicio taxa de administrare, consultare cont gratuita, comision de retragere de la alta banca 5 lei/operatiune.