| SwEeTgIrL_1752 a întrebat:

Cat costa un act de vanzare cumpararere? dar o donatie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costurile unui contract de vanzare cumparare depind de obiectul contractului, bun imobil ori mobil si de valoarea bunului.
Daca te referi la un imobil(teren ori teren cu constructii) aceste costuri cuprind: extrasul CF de autentificare - 40 lei, impozitul pe transferul dreptului de proprietate - 2% ori 3% din valoarea imobilului(in functie de faptul daca a fost detinut peste ori sub 3 ani), onorariul notarului public - pe transe valorice, TVA pe onorariu - 24 % din onorariu si tariful de inscriere a dreptului de proprietate in cartea funciara - 0, 15% din valoarea imobilului. De regula primele doua le plateste vanzatorul iar ultimele doua cumparatorul.
La donatie, daca este intre rude pana la gradul III, costurile sunt mai mici, respectiv nu se plateste impozitul, restul sunt aceleasi. Numai bine!