| ALEXICAmarketing a întrebat:

Cat credeti se va deprecia anul acesta leul?

Răspuns Câştigător
| GouDidodino a răspuns:

Nu mult, ca nu prea.ai are timp, mai sunt câteva zile din an...

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar nu mult, că nu îl va lăsa BNR.

| ALEXICAmarketing explică (pentru sadrian46):

Vezi ca avem deficit comercial de 18 mld de euro, 10% din PIB.Crezi ca daca isi consuma toata rezerva BNR o sa fie bine? Deprecierea este inevitabila.

| sadrian46 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Nu o va consuma toată. Va jongla cu cursul pe piața valutară.

| ALEXICAmarketing explică (pentru sadrian46):

Si in 2007-2008 de ce nu a jonglat? Am avut o depreciere masiva:+40%.

| sadrian46 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Întreabă pe Mugur Isărescu. Are acolo consilieri, consultanți, experți pe care îi plătește cu salarii confidențiale, căci altfel nu ar lucra pentru el, ar pleca în vest. Informațiile de pe piețele financiare la care au acces, relațiile care le au nu sunt publice. Știința lor de a jongla în domeniu este decisivă. O depreciere sau o apreciere masivă și bruscă ar perturba grav exporturile, încasarea de valută din importuri, prețul energiei de care depinde toată economia, credibilitatea țării pe piețele financiare de care depind dobânzile la care ne putem împrumuta. Nu poți face o analiză doar cu date trunchiate fără o vedere de ansamblu, fără informații la zi.

| ALEXICAmarketing explică (pentru sadrian46):

Ce sa jongleze cand ai deficit comercial mare?
O sa se tempereze consumul prin deprecierea leului. Intodeauna economia se regleaza.

| sadrian46 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Valoarea leului nu este dictată doar de o depreciere stabilită de BNR, și nu este corelat direct cu deficitul balanței de plăți. Cursul este stabilit în final de piața de schimb valutar Forex. Economia nu se autoreglează întotdeauna. În crize o ia razna.

| ALEXICAmarketing explică (pentru sadrian46):

Ce forex?
Eu vorbesc aici de economie.Cineva o sa plateasca importurilea alea.O sa ne scada puterea de cumparare prin deprecierea leului.
Aveti in cap doar specula sau Mugur Isarescu.

| sadrian46 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Nu e speculă, e piață. Mai citește.

| drLoo a răspuns:

Este in continua depreciere. Cursul si rapoartele de inflație sunt artificiale.