| aNaAnneMary a întrebat:

Cat de importanta si cautata este: Facultatea de Ingineria Petrolului si Gazelor din Ploiesti? Ce sanse am sa intru la aceasta facultate fiind la profil uman- filologie, "tinand cont de faptul ca sunt fata" si ce materii ocupa primul loc in cadrul acestei facultati?!`

2 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Da,este o facultate destul de buna, si consider ca materia ce-a mai importanta este ecologia, adica acea biologie care se facea in clasa a 8a, si tehnologia de asemenea intra in ecuatie, dar in orice caz nu vor fi materii grele.

| MitroKta a răspuns:

Este o facultate buna, cred ca e cea mai buna pe profilul acesta din tara, acum nu stiu ce sa zic, ingineria este un domeniu greu chiar si pentru cei care au facut mate, info si fizica la liceu. Daca tu chiar vrei sa faci asta, se poate, cu multa munca, perseverenta. Si eu sunt inginer in devenire(in alt domeniu) am colegi de la uman, adevarul este ca ei chiar se straduiesc sa invete si sa inteleaga, si se descurca chiar bine. Dar trebuie sa te gandesti bine daca chiar vrei sa faci asta, daca ti se potriveste. Nu te due acolo doar daca te imping parintii de la spate, ca pana la urma e viitorul tau si nu al lor. Eu nu zic sa nu faci cum spun ei, ci sa te gandesti foarte, foarte bine. Cat despre faptul ca esti fata, la ora actuala sunt o gramada de fete ingineri, nu cred ca o sa duci lipsa de colege laughing.
Despre materii ce sa zic, in primul an se fac materii de baza, matematica(analiza si matematici speciale), fizica, chimie, mecanica, geometrie descriptiva si desen tehnic, din astea. In anii urmatori intri "in paine" pe materii de specialitate- legate de tehnologia de extractie a petrolului si a gazelor si de transportul gazelor naturale. Sunt mai multe materii, nu sunt deloc doar cateva.
Sfatul meu este sa te straduiesti in primul an sa treci de materiile alea de baza, ca te chinuie mult profii. Matematica e grea, ca celelalte, sunt mai practice putin.
Cam atat stiu eu, iti urez succes!