| Seby90 a întrebat:

Cat de necesari sunt banii dupa parerea voastra?

10 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Daca te duci pe o insula pustie, banii sunt egal cu 0, daca traiesti in lumea normala banii sunt foarte importanti si necesari, cu ei poti sa procuri aproape orice.

| Seby90 explică (pentru Reek54):

Daca ai cunoaste sistemul bancar, de fapt ai realiza ca banii nu au absolut nici o valoare, ca ei nu exista absolut nicaieri. Ei sunt virtuali. Banca ii scoate pe banda generandu-i din nimic la cererea statului. Prosti suntem noi pentru ca ne simtem datori pentru ca cineva ne-a dat bani, si avem o datorie morala sa ii dam inapoi (adevarul este ca nu avem o datorie financiara). La draq am ajuns sa platim si impozit pe venit, adica dau bani statului ca muncesc ca sa traiesc, serios, atat de degradanta este societatea in care traim?

| Reek54 a răspuns (pentru Seby90):

Gresit, banii au valoare, valoare nu ar fi avea daca te-ai intoarece in trecut cand totul era pe baza de "troc", sau daca ai inainta in viitor pana se va schimba metoda platilor, cine stie. poate vom plati cu altceva, dar in prezent banii au valoare, este adevarat ca banca ii genereaza din nimic la cererea statului, dar odata ce sunt legalizati au valoare.

| Reek54 a răspuns (pentru Seby90):

Iar treaba cu impozitul pe venit, da. sunt de acord ca e o porcarie imensa, dar..aici a adus coruptia, probabil ca faceau foamea cand s-au gandit la asta, stii tu la cine ma refer.

| Seby90 explică:

Pai si de ce crezi in cazul asta ca banii sunt importanti? Si daca nu ar fi bani nu ar avea importanta, pentru ca nu ar exista troc. Sunt destule resurse pentru tot pamantul ca sa sustina viata; iar noi nu am mai munci, si nu am avea nevoie de bani, nu am fi sclavi. Imagineaz-ti cat timp liber ai avea sa 'lucrezi la ce vrei tu'. Dar in cazul asta nu ar mai fi oameni bogati si saraci, si sta in firea oamenilor ca acestia sa fie lacomi si sa muste mai mult decat pot mesteca.

| NemNUZ a răspuns:

40% Bani si in rest familie

| Jee354 a răspuns:

Banii sunt necesari cat sa poti sa o duci bine, nu neaparat sa le lefui intr-o vila cu 2 etaje happy Banii nu aduc fericirea.O zii buna sa ai.

| Seby90 explică (pentru Jee354):

Nu o aduc, da o intretin al dracului de bine, iar lipsa lor provoaca certuri.

| CristiEND a răspuns:

Banii... eu am realizat ceva in ultimul timp, cand am bani is vesel, dupa ce nu`i mai am imi pare rau ca i-am investit in prostii sau ca i-am pierdut rapid fara sa castig nimic... depinde acum banii sunt necesari pentru hrana, imbracaminte si pentru a te distra putin.

| Milanezull a răspuns:

Sincer banii sunt FOARTE importanti in vremurile astea "negre" pentru economia europeana.In zilele astea oamenii:-)de aproape toate varstele se bat pentru reduceri de 30%! Dar ganditi-va prieteni, daca aveti o boala FOARTE grava, si sunteti pe patul de spital asteptanduva moartea, cu ce va ajuta banii? confused