| FasoleVerde a întrebat:

Cat de sigure sunt platile on-line cu cardul Visa? as vrea sa cumpar cate ceva de pe siteurile chinezesti, vreau sa donez pe anumite live-uri de pe Youtube, m-am uitat si cere numarul cardului si 3 numere de pe spatele cardului cu care pot face tranzactia, dar se poate ca un site anume sa pastreze datele si sa traga cat vor ei? ce siguranta am eu cand folosesc cardul visa la tranzacti online?

Răspuns Câştigător
| Skippy223 a răspuns:

Pe pagina în care îți cere informațiile, poți sa te uiți sus în bara la url dacă scrie cu verde "secured" si/sau dacă apare https în loc de http. Dacă e secured sau vezi ca scrie https, atunci poți sa faci tranzacția liniștită.
Acuma dacă ai dubii, poți sa cauți opinii despre site-ul acela pe internet, și vezi dacă alti au pățit ceva.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca site-urile de unde cumperi nu sunt protejate si nu sunt "secure" atunci nu te sfatuiesc sa pui credit cardul.
Cumpara de pe Ebay, Amazon, aliexpress cu paypalul sau credit cardul, astea sigur sunt protejate.

| CuriousStuff a răspuns:

Sunt sigure daca PC-ul tau e integru si nu are niciun virus si site-ul e unul de incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ce site folosesti.
Cel mai bine e sa iti faci un cont de paypal pui bani pe el si cand vrei sa platesti ceva pe net folosesti contul paypal cele mai multe site-uri accepta paypal.

| FasoleVerde explică (pentru anonim_4396):

Pe paypall imi spune asta:
Currencies
0, 00 EUR
Add funds using Trustly
Withdraw funds

deci pot pune bani doar prin Trustly, habar n-am ce e aia

| christall a răspuns:

Siteurile trebuie sa fie securizate. Pe card te sfatuiesc sa nu pastrezi f multi bani, in caz ca ajunge unde nu trebuie sa nu aiba ce sa-ti ia.

| dolceromania a răspuns:

Sant antivirusi ce au o aplicatie speciala pentru a folosi cardul on-line.

| cumparonline a răspuns:

Ai acolo Adauga card, in contul Paypal. Dupa ce verifici cardul, acesta este "legat" de contul Paypal. La orice plata prin Paypal iti ia banii direct de pe card, nu e nevoie sa faci Add funds. Insa nu recomand, deoarece cursul de schimb este mult mai mare decat daca faci plata direct cu cardul. In mod normal pe orice site serios, cand platesti cu cardul, dupa introducerea datelor cele 16 cifre + cod CVC (cele 3 de pe verso), iti va trimite o parola 3D Secure prin SMS pe telefonul declarat la banca. Mai important este sa ai calculatorul de pe care faci platile, curat.

| Robert_Molea_1997 a răspuns:

Salut,sunt destul de sigure,dar in general,o sa te dea pe un portal(un link care te redirectioneaza automat)catre siteul celor de la Visa, deci, cama sta ar fi. Daca vrei sa fi cat mai sigur, iti recomand fa-ti un cont PayPal, cea mai mare metoda de plata online din lume, verificat.Este folosit de 90% din siteurile licentiate. Dupa ce iti faci un cont, cauti pe Youtube cum sa iti depozitezi bani in paypal, sau platesti direct cu cardul din paypal, deoarece nu o sa ti salveze nici o informatie. Funda te rog eu frumos.