| poenaru12 a întrebat:

Cat este kw de energie electrica?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unde? Depinde de furnizor. Eu sunt la Digi si ma costa 0, 567 bani pe Kw. Depinde si de tipul abonamentului la alti furnizori dar poti intra pe paginile lor si au, de obicei, un calculator de tarife.

| mihai69 a răspuns:

Fix 1000 W. Costul / prețul este în funcție de furnizor și de tipul de contract pe care îl ai; poate fi fix sau variabil...

| Señor1ta a răspuns:

Depinde de furnizor, uită-te în factură.

| UsualBoy a răspuns:

Depinde de regiune(Muntenia/Transilvania etc), distribuitor, furnizorul de energie și tipul consumatorului (persoană fizică/juridică) De obicei, Agenția Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) stipulează la fiecare început de an, printr-o hotărâre, prețul unui Kwh. Pentru 2017, în funcție de factori prezentați mai sus, costul unui kwh varia de la 0, 35 lei până la 0, 70. Acum contractul este de adeziune, adică nu poti negocia termeni, condiții sau costuri ale energiei, pur și simplu aderi sau nu la contract, începând cu 2018 cei de la ANRE se gândesc să inițieze un regim de piaţă concurenţială.