| Grindean a întrebat:

Cât înseamnă 1ron în lei?

5 răspunsuri:
| BunaZiuaMerio a răspuns:

1 ron = 1 leu
In conturi bancare scrie 2000 ron spre exemplu nu 2000 lei ma gandesc

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ron = Leu.

| christall a răspuns:

In 2005 a avut loc o reforma monetara, s-au taiat 4 zerouri, astfel 10000 ROL (vechiul leu romanesc) au devenit 1 RON, dar ne referim la ei ca fiind lei.

| Celcestietot a răspuns:

Ronul = Leul, deci spui o prostie. 100 de monede de 1 ban = 1 leu, 20 de monede de 5 bani = 1 leu, 10 monede de 10 bani = 1 leu, 2 monede de 50 de bani = 1 leu, 1 leu = 1 leu/ron.

| Bizon95 a răspuns:

Dupa schimbarea monetara care a impartit la 10000 lei vechi care se numeau "ROL" (ROmanian lion) noua moneda s-a numit "RON" adica "ROmanian New"
leii vechi nu se mai iau in consideratie de atunci (2005, 14 ani)

asa ca 1ron = 1 leu = 10000 lei vechi

iar intreaga schimbare a avut ca scop investitia mare de bani in noua moneda (investitie din care s-a furat la greu) si mai ales sa tina populatia confuza, si in ziua de azi nu reusesc sa vad anumite preturi sau sume decat in lei vechi, cum ar fi sume peste o suta de milioane in lei vechi (zece mii lei noi)