| Andrəi a întrebat:

Cat înseamnă 500 ostaz forint?
Un prieten are de la mătușa sa o bacnota, dar nu știe dacă mai e în folosință, e de colecție și cât costa?
Dau funda

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ötszáz = cinci sute (forinti, unguresti)
Daca este bancnota, atunci este posibil sa nu mai aiba nici o valoare, doar de colectie, fiindca bancnotele au fost schimbate de mai multe ori, paralel cu devalorizarea monedei (forint). Totul depinde din ce an este bancnota.
Daca este valabila, atunci valoarea a 500 forinti este redusa, de aproximativ 7.10 RON.

| Bizon95 a răspuns:

Https://translate.google.com/......Https?/

http://cursbnr.ro
500 HUF (HUnigarian Forints) fac 7. 13roni

cum a zis si Bula, poate e destul de veche (si de aia a pastrat-o) si pe vremuri valora ceva, iar acum poate, poate se cauta o bancnota asa de veche si care a scapat de taiat (cand se schimba banii intr-o tara, cele vechi sunt arse/taiate marunt)

deci uita-te ce an are pe ea, FIECARE piesa de currency bancnota sau moneda are un an pe ea!

| Panamax a răspuns:

Cu 100 de forinti te lasa sa intri la WC si de restul iti iei o cafea.

| ACTH a răspuns:

Sunt bani unguresti, iar 1 leu inseamna 70 de forint.

| BogdanM275 a răspuns:

Uite aici un convertor euro forint.

https://ro.coinmill.com/EUR_HUF.html