| anonim_4396 a întrebat:

Cat salariu se da la astia care lucreaza la IT, gen la calculatoare? Am inteles ca se cauta si ca se dau bani multi.Stie cineva cam cat?

Răspuns Câştigător
| mirceakitsune a răspuns:

Depinde de domeniu.
se dă de la 500 până la 10000 de euro, depinde de experiență în domeniu, tu mai ai de exersat.

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De la 500 euro in sus si pana la 5000 euro depinde cat de bun esti ai in ce tehnologii lucrezi si cata experienta ai.

| Sonia822 a răspuns:

De la 1000 euro in sus. Dar nu cred ca e cazul tau, ca nu stii sa vb prea bine. Esti amator.

| Ineys a răspuns (pentru Sonia822):

Si iti dai cu parerea despre faptul ca nu stie sa vorbeasca bazat pe?
Nu se da chiar de la 1000 de euro in sus.
1000 de euro sunt ~4500 de lei. Un incepator nu va lua 4500 de lei dupa ce termina facultatea cu 0 experienta.
In jur de ~3000 e salariu dupa ce termini facultatea. Pe la ~4500 de ajunge dupa 1 an de experienta de obicei daca ai noroc.
E greu sa ajungi la 10000 de euro. Nici in domeniu asta nu ploua cu bani, calmati-va.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

La anul ma voi duce la liceu la mate-info.Si dupa vreau sa dau la facultate ca sa ma angajez la IT.Eu ma pricep destul de bine la calculatoare.

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

De la a te pricepe la calculatoare pana la a te pricepe la informatica/programare e ceva drum. Daca stii sa te joci pe calculator, sa cauti pe google, sa te uiti pe Youtube pe Facebook nu inseamna ca te pricepi la calculatoare.

Programarea/informatica e cu totul altceva.

| Sonia822 a răspuns (pentru Ineys):

Poate la tine la sosea, in cercul tau de prieteni cu 10 clase. Acolo da, un ``it-st`` care repara calculatoare dupa ce da anunt in scari de bloc castiga undeva intre 700 si 1500 ron. Unul care a terminat Cibernetica, e cooptat ca IT-st de pe bancile facultatii, introdus intr-o banca unde are salariul 5000 RON net in primele 3 luni, pentru ca e entry-lavel. Dupa 3 luni intra pe 8000 ron, iar de Paste si Craciun depastste 10.000 RON

| Ineys a răspuns (pentru Sonia822):

E clar ca nu ai habar ce spui.
Team Leader 10 ani de experienta in domeniul automotive ajunge pe la 5k. Contracte cu firme mari precum BMW, Porsche, Maserati, etc etc. Bani sunt destui, dar asta-i salariu.
Bine, aici vorbesc de ingineri, nu de informaticieni. Dar ingineri > informaticieni.

Daca-i "entry-lavel" ne-am lamurit deja.

De curiozitate, tu ce facultate ai terminat? Si unde lucrezi acum.

| Sonia822 a răspuns (pentru Ineys):

Greseala de ortografie provine de la unghiile lungi care au alunecat pe tastatura. Aici de vb de IT nu de vanzari auto, unde baietii fac prospectii si le ghiortaie matele. Eu sunt aia care intocmesc contractele de munca. Discut despre banca ce are in sigla culorile de rosu cu negru. Cel care n-are habar esti tu. Nu-mi mai raspunde, ca am treaba.

| Ineys a răspuns (pentru Sonia822):

Tu nici macar nu esti la facultate si-ti dai cu parerea despre domeniul informaticii? Macar esti la mate-info?

Vanzari auto? E clar ca n-ai treaba cu nimic legat de informatica. Crezi ca in masini nu exista "informatica"?

Mai informeaza-te si dupa impartaseste parerea ta si cu altii. Pana atunci tine-o pentru tine deoarece s-ar putea sa dai niste informatii false altor oameni.

Poate pe un proiect se ia bani multi dar acei bani sunt impartiti la echipa ( echipe ) deci salariile pe persoana nu sunt asa colosale.

Iti sugerez sa-ti mai tai unghiile ca programarea cu unghii mari nu se impaca. Vezi sa nu-ti rupi vreuna de la prea mult codat.

| Sonia822 a răspuns (pentru Ineys):

Am chiar 2 si un master, terminat in 2005. Insist sa-ti gasesti un alt utilizator pe care sa-l plictisesti. O zi buna!

| Ineys a răspuns (pentru Sonia822):

De aia pui intrebari tipice unei liceence? Si ai intrebari specifice despre liceu? Banuiesc ca ai sarit peste liceu, de aia nu stii cu ce se mananca. rolling on the floor

| Sonia822 a răspuns (pentru Ineys):

Unul dintre copiii mei intra la liceu.
Cred ca ai tai te-au dat cu capul de ciment, de aceea nu gandesti.

| Ineys a răspuns (pentru Sonia822):

Serios? Tu-mi spui mie ca ai 2 facultati si un master si intrebi daca se poate afla IP-ul cuiva care posteaza intr-un grup de Facebook?

Nu-mi plac oamenii care discuta despre domeniul din care nu fac parte. Refuz sa cred ca ai terminat 2 facultati si un master pe domeniul calculatoare si pui astfel de intrebari. Sau probabil voi astia de la "IT" sunteti doar niste code monkeys.

Sa zicem ca esti o persoana matura si ai terminat nu stiu cate facultati. Nu ii spui cuiva "Nu stii sa vb, esti amator", nu asa se comporta o persoana cu 2 facultati si un master. E bine de stiut ca astia cu multe facultati ( facute degeaba ) se cred cumva superiori si ca au dreptul sa-i judece pe altii.

"Daca taceai filozof ramaneai".

| Sonia822 a răspuns (pentru Ineys):

Pai ce, am zic ca am terminat cibernetica? Pe vremea mea nu exista nici internet. Stai jos, ai 2.

| Ineys a răspuns (pentru Sonia822):

Atunci de ce iti dai cu parerea despre domeniul asta? Daca esti paralela, vezi-ti de facultatile tale si nu mai informa lumea gresit. Mai si jignesti pe deasupra.
Nu se vad deloc alea 2 facultati. Au fost private?

| Sonia822 a răspuns (pentru Ineys):

Nu-mi dau cu parerea, lucrez in domeniu, deci am informatii ref la salariu! Cei ce au timp sa analizeze viata altora, nu si-au trait propria viata. Am intrat si eu pe profilul tau, asa cum ai facut si tu, si ..surpriza! Ai zeci de mii de raspunsuri date! De unde sa stii tu despre salatii, cand nu esti angajat/a, si iti petreci timpul pe TPU! Esti singur/a si trist/a!

| Ineys a răspuns (pentru Sonia822):

Poate deja am depășit salariu ala de 10k euro si mi am luat câțiva ani concediu.
Ca na. pe câteva luni imi ajunge 2 3 ani.

| christine99 a răspuns:

Se plateste bine in orice caz.

| SomethingFunni a răspuns:

Mai specific decat "gen la calculatoare" se poate?
Un amarat cu 10 clase care asambleaza unitati face 2800 de lei, un specialist de retea senior scoate 9000 de euro.