| Dhdhbfbc a întrebat:

Cat timp trebuie să folosești sprayul lacrimogen ca sa aiba efect asupra unei persoane?
Scuzati categorialaughing

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de distanta si de cantitatea inhalata.
Jandarmii au reusit sa-l omoare pe unul cu o scurta suflare in fata, de 2-3 secunde. tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Proasta de jandarmeriță nu a procedat corect, i-a pulverizat prea aproape. Dar când te gândești ca era vorba de un prădător sexual, un pedofil... Ce sa mai zici?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Jandarmii invata tehnica judo, barbatul a fost deja imobilizat, la pamant, cand l-a spray-at.
Nu era nevoie de spray, ci de catuse!

Dar, ma tem ca, barbatul nu a fost chiar asa "pedofil" sa fie trantit la pamant si omorat.
E doar cuvantul lor, sa se apere (in stiri s-a spus ca a pus mana pe umarul unei fetite). A fost public mult, nici nu avea ce sa-i faca.

Jandarmerita a dat cu spray-ul, iar ceilalti au tinut barbatul imobilizat, deci toti au contribuit la omor, calificat!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bula):

Un om sanatos nu moare de la spray. Jandarmii au folosit un puf de lacrimogen pe ala, si a murit de atac de cord. Eu la munci am dat si 2 secunde direct in fata, spray paralizant (mult mai periculos), si n-a avut nici pe ma-sa, dupa.
Lacrimogenul de obicei e pe baza de piper, irita fata, il lasa inconstient putin sau deloc, si il face si mai necooperant, ca il ustura groaznic toata fata, si mai ales ochii. Paralizantul ti-l face bebelus pentru 5-15 minute, iar cand se trezeste are usturimi mult mai mici, e mai cooperant. Nici unul nu are cum sa provoace moarte unui om sanatos, pedofilul ala a facut atac de cord datorita combinatiei de frica, lupta cu jandarmii, problemele de sanatate pe care le-o fi avut, durerea provocata de spray si eventual spirtul sanitar, baut inainte de fapta.
PS: uita-te pe filmare, jetul a fost orientat in jos, langa fata mortului, si nu a durat nici o secunda. Gagica stia ce face, imi pare rau ca a intrat in rahatul asta.

| Bula a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nici tu, nici gagica nu cunoasteti regulamentul:
NU AI VOIE SA APLICI GAZE de nici un fel DE LA DISTANTA MAI MICA DE 1.5m!

Nici NU s-a prezentat nici o DOVADA ca barbatul a facut ceva act de pedofilie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bula):

Unde scrie ca nu ai voie? In ce au publicat ziaristii? Ala e ghid, nu legislatie, iar spray-urile au instructiunile lor, separate. In plus, este o arma neletala, o folosesti cam cum ai chef.
Parchetul (civil, parca), a confirmat ca persoana in cauza avea in derulare un dosar penal pentru fapta similara. Deci era deja suspect.
Eu si gagica aia avem cel putin un atestat pentru treaba pe care o prestam, si ceva experienta.
Tu, in calitate de ce anume ne judeci? Expert TPU?

| Bula a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si un paharel de apa este neletala, dar totusi te poti ineca de la ea daca e folosit nazal, cu gura inchisa.

"pentru fapta similara"... similara cu CE fapta?

Instructiunile fiecarui spray indica aplicare de la distanta de 1-1.5m, nici decum de la o distanta de 20-30cm.
La distante mai mici de 1 m exista pericolul producerii de vatamari grave!
Ar fi indicat sa se citeasca si sa se invete instructiunile, altfel iti faci cale libera la puscarie...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bula):

Similara cu fapta pentru care a fost solicitata interventia jandarmilor, de catre tatal fetitei, care cu siguranta a depus o declaratie si el, la dosar.
Pentru vatamarile alea grave, ar trebui sa apara un raport al necropsiei, care sa specifice niste iritatii letale la nivelul nasului, care au indus coma, si niste acnee, ceva.
Deocamdata au aparut doar niste informatii cica de la medicul care a incercat sa il salveze, si a spus ca avea o afectiune mai grava decat iritatia de la nas, cica de cateva zile. Acum nu stiu, presa e pusa pe "huo, jandarmeria, DATI CLICK AICI SA VEDETI CUM AU DECAPITAT UN BIET PEDOFIL", inca nu au aparut informatii oficiale, de la purtatorii de cuvant obisnuiti (Epureanu - IPJ Suceava, sau reprezentantii jandarmeriei). Deci putem doar sa ne dam cu presupusul.
Oricum, mortul e vinovat, ca s-a opus arestarii.
Dupa procedura teoretica, ce ar fi trebuit sa faca? Sa nu il mai incatuseze, sa gazeze de la 1.5m inclusiv pe mutrele jandarmilor care nu il lasau sa fuga, sau sa il bata cu bastoanele pana se potoleste, ca alea ai voie sa le folosesti de aproape?

| Bula a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Omul deja era culcat la pamant, cu fata in jos, cand i-a fost aplicat spray-ul, in loc de catuse.
Asta se vede clar pe filmarea facuta publica.

E sinistru, daca 4 jandarmi n-au reusit altfel sa-l imobilizeze pe acel barbat, de 60 si ceva ani.
In acest caz, pentru a imobiliza un luptator adevarat de 30 ani, este nevoie de un regiment intreg? laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bula):

Era culcat, dar se zbatea. Daca ii puneau catusele si incercau sa il indeparteze, fugea cu tot cu ele, si comenta lumea ca 3 jandarmi nu au fost in stare sa tina un singur individ, care totusi era un pericol public, trebuia retinut cu orice pret.
Si cum am mai spus, ei l-au tinut si i-au dat cu spray ca sa il poata incatusa. Nu au folosit bastoanele, desi aveau dreptul.
Cu jandarmeria nu am lucrat prea mult, dar te asigur ca politistii, de exemplu, sunt mult mai brutali decat ceea ce vezi tu acolo, si au mult mai multa tactica si scoala.

| Bula a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cand deja este culcat pe burta, o simpla rasucire a mainilor este suficienta pentru imobilizare totala.
Daca 4 pjandarmi n-au cunoscut acest "amanunt", atunci inseamna ca au trecut degeaba pregatirea, la scoala.
Sau scoala nu le pregateste corespunzator.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bula):

Ai imobilizat vreodata o persoana?
https://www.informatiata.ro/......ra-dornei/

| Bula a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da.
Si persoana mai voluminoasa de cat mine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bula):

A... Deci o singura data. Misto.
La mai multe (agitate), daca esti atat de bun!
Eu, uitandu-ma la clipul ala, imi dau seama cat de brutal am fost in alte cazuri, mai ales alaturi de politisti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De doua ori pe zi.
Glumesc.
Scrie pe ele. Alea mici se folosesc de la ~1 metru, dai un jet scurt, de cel mult o secunda, un pic mai jos de mutra agresorului. Alea pentru ursi se folosesc cam de la 3 metri, jetul lor are cam 5 metri.

| cfrtobias a răspuns:

Pai pe stadion dau cu spray lacrimogen si isi face imediat efect macar eu asa stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Max 1 min...

| Sekim a răspuns:

Salut
Aproximativ o secunda. Efectul este extrem de rapid si puternic in functie de aroma.

| IIIshaneIII a răspuns:

Eu in eram o data cu 2 prieteni si am gasit un flacon aproape gol pe strada si i-am dat un puf in fata, si a inceput ala sa planga ca il ustura ochii, si noi am inceput sa stranutam de la el si era mai mare decat amandoi adica ala avea 24 eu aveam 17 si celant 15 si l-am pacalit de l-am scos la o shaorma ca sa nu se duca sa ma parasca, ce copchil tampit am fost atunci, daca nu era asa nu aveam ce sa mai va povestescwinking

| Vladut123456 a răspuns:

Si 1 secunda daca tii are efect.