| Mocanu_Marius_1960 a întrebat:

Cate kilograme de hartie are un metru liniar

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce aveti mai oameni buni? Nu puteti gandi nici un pic? Cum sa pui asemenea intrebare? Ai vazut hartie fara grosime si latime? Un metru liniar poate avea un gram sau o tona. Depinde de grosimea, denisitatea si latimea hartiei. Poate ai vrut sa te referi la un metru cub sau un metru patrat cu grosimea de!? Nici atunci nu poti sti daca nu-i cunosti densitatea. Reformuleaza intrebarea!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Banuiesc ca vorbesti de rolele de hartie ca acelea folosite in tipografii. Hartia este masurata in g/mp de ex. 60 sau 80 g/mp. Daca stii tipul hartiei (greutatea pe mp) si cat este latimea rolei de hartie prin calcule simple poti afla greutatea unui metru liniar de rola si implicit greutatea unei role de x metri.