| maistoc1 a întrebat:

Cati bani ma costa pe ora sa incalzesc o camera cu un calorifer electric ce consuma 1000 de w?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De exemplu, un bec de 100w care functioneaza jumatate de ora va consuma urmatoarea cantitate de energie:

100w x 0, 5ore = 50 wh = 0, 05 kwh =in cazul nostru este 0, 50, un wat 0, 345 ron =jumatate din suma asta 0, 172.5

practic in 10 ore suma ar fi de 1, 70

https://forum.softpedia.com/......de-curent/
https://www.enel.ro/enel-energie/ro/clienti-rezidentiali/fix-24.html

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde la ce temperatura vrei sa tii acmera.
Daca o incalzesti la 22-23 de grades au la 30 de grade.

| relian a răspuns:

Nu ai cum sa sfli chestia asta asa la mm pentru ca depinde de multi factori.
Depinde de marimea camerei,de gradul de izolare al camerei,de pozitia ferestrelor,si etc,iar cel mai important factor este temperatura de afata,temp care oscileaza tot timpul de la zi la noapte de la o zi la alta si tot asa.

Sa afli la ora asta e si mai greu laughing calculul nu se face la ora se face la zi,dar nici asa nu ai cum afla,sau calcula asa usor.

Ai putea sa a fli exact cat consumi daca intre caloriferul tau si priza montezi un contor electric. Deci in modul asta afli exact cat consuma contorul tau in fiecare ora.
Acum nu stiu cat costa un contor, daca poti face rost de unu, este simplu dupa.
Caloriferul tau nu functioneaza tot timpul, sau poate functiona tot timpul daca nu este capabil sa incalzeasca camera la ce te vrei tu.
Deci alt factor care trebuie luat in calc este si ce temp vrei tu sa faci in acea camera.
Ca urmare metoda asta ce ic cu contorul este cea mai corecta, restul sunt doara calcule estimative, dar si in cazul asta ai nevoie sa cunosti multi factori.

| anonimg a răspuns:

Nu stiu pe ora; dar aproximatix 150 lei/luna. Si mai adaugi inca 100 de lei in plus pentru tv, pc, becuri, frigider, aspirator, masina de spalat, etc.

| Frank51 a răspuns:

Costul unui kwh este intre 0.43 si 0.50 lei, 1000w este exact 1Kw.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1000 w = 1 kw pe ora. Atat consuma un calorifer electric cu 1000 w.

| IonitaMarias a răspuns:

10.000 da lei