| LGN a întrebat:

Ce afacere mi-as putea deschide cu cresterea animalelor, a serpilor sau vinderea lor sa nu bag multi bani si sa scot macar putin profit?
DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Poti creste melci sau prepelite. De serpi nu stiu ce sa zic, imi displac.

| pietrean a răspuns:

Nu vreau sa-ti stric elanul, dar orice afacere(comert, productie) ai incepe, tot iti trebuiesc "multi bani". Acum, fiecare ce intelege prin "multi bani":pentru unii si 300 euro sunt multi,pentru altii,un mizilic,pe care ii poate cheltui intr-o noapte la club.
In ceea ce priveste o afacere,ce presupune,o locatie specifica, cumpararea, ingrijirea, cresterea si apoi comercializarea unor animale, trebuiesc enorm de multi bani.Afacerea cu serpi,presupun ca este foarte costisitoare, deoarece presupune o atenta crestere si ingrijire, dar dupa cum am auzit, este si profitabila(daca nu "dai coltul", prin manevrarea gresita a animalutelor).
In primii 2-3 ani,mai greu ai profit dintr-o afacere cu cresterea animalelor,mai ales ca este si concurenta mare(afaceri mai mici sau mai mari).
Totul depinde de cati bani dispui initial,daca ai locatia,unde sa cresti ce animale vrei,apoi bani pentru mancare,medicamente,medic veterinar,utilitati(lumina,gaz),utilaje diverse,autorizatii,taxe,impozite,etc,etc,etc.
Acum,cand in toata tara,firmele infiintate de ani de zile,sunt puse pe "chituci",chiar nu stiu ce afacere ai putea sa incepi(de crestere a animalelor). Depinde si de zona tarii, in care traiesti, daca este destul de dezvoltata financiar, ce cerinte sunt.
Eu am inceput o afacere in 1990, cu mult avant si speranta, dar si deosebita, dupa 5 ani,am diversificat activitatea, a mers totul foarte bine cativa ani buni, apoi am lasat-o mai moale din cauza ca faceam totul singura si m-a lasat sanatatea, iar la inceputul lui 2013, am ajuns la concluzia,ca mai bine las afacerea "in asteptare" si sa am mai multa grija de mine(dar am iesit si la pensie si din punct de vedere financiar,aveam o siguranta).
Daca ai niste bani de riscat, risca si incepe ceva, o afacere mai mica, dar daca acei bani sunt greu agonisiti, nu te sfatuiesc sa-i "arunci pe apa sambetei".