| rocketguy3321 a întrebat:

Ce ar trebui sa fac cu proiectele personale?

In urma cu cativa ani am inceput, ca un hobby, sa invat web design. Acum sunt la facultate in domeniu, mi-am deschis intreprindere cu activitate 'creare de site-uri web' si sincer mi-as dori sa lucrez in domeniu si pe viitor.
Dar ca sa las la o parte povestile, dilema mea:
de-a lungul timpului am 'colectionat' o arhiva destul de sanatoasa de scripturi, piese de grafica si alte chestii care mi-au fost utile in invatarea tehnologiilor web. Cu toate astea, am completat cateva proiecte personale, adica niste mici tool-uri, scripturi, chiar si cateva site-uri care mi-au folosit sau care credeam ca imi vor folosi. Acum intrebarea: ce fac cu ele? adica stau degeaba in folderul cu numele de "Arhiva" si ma gandesc ca ar putea fi utile, atat mie cat si altora.

Eu aici vad 2 mari optiuni: fie le dau gratuit, fie le pun eticheta.
Avand deja de ceva timp blogul meu, in care postez doar chestii in domeniu (gen tutoriale, scripturi create pas cu pas si altele), nu mi-ar fi deloc greau sa le arunc in cate un post, si sa sper sa castig ceva cititori. Dar tot asa as putea sa le pun pe blog sau pe site-ul meu, ca si scripturi sau tool-uri de vanzare, dar tinand cont de numarul de vizitatori, nu prea cred ca as avea mare succes. Sau, as putea sa iau proiectele mai importante, sa le 'desfac' in bucati, si sa le dau, asa: o parte gratuita, ca un demo, si pentru versiunea completa, sa cer bani.

Voi ce ziceti? Cum ar fi cel mai ok, dpdv financiar, strategic, managerial?

Mersi anticipat pentru ajutor! happy

Răspuns Câştigător
| DoarImpreuna a răspuns:

Poți dacă ai scripturi bune poți încerca un concurs cu premii. Dai premiu un asemenea script si conceptul de concurs de regulă atrage. In acest fel poti mări traficul pe site.

1 răspuns:
| CyberCode a răspuns:

Depinde ce fel de scripturi ai!