| mihamika99 a întrebat:

Ce ati face cu banii daca ati castiga la loterie?

Răspuns Câştigător
| Andreea99009 a răspuns:

Mi-as cumpara un telefon, un laptop, o garderoba noua si restul banilor i-as pastra pentru facultate.

| KodrutZ a răspuns (pentru Andreea99009):

Scumpa facultate... si daca ai vreo 10 mil de dolari, la ce naiba iti mai trebuie facultate?
@Sarcasticu: Buna idee, din pacate nu te descurci cu citeva milioane de euro...
@Weider: Destul de stupida investitia. Si cu restul ce faci?
Legat de ce as face eu cu banii, am doua variante mari si late:

1. Eu dupa vizita la loterie pentru a imi ridica cecul m-as opri direct la ambasada Noii Zeelande si i-as intreba daca imi acorda cetatenie sau azil in regim de urgenta si le-as expune frumos planul meu - imi iau o casa cu maxim 200.000 de dolari, deschid o crisma/magazin satesc sau un bar intr-un oras mare, iar restul banilor (citeva milioane bune, fiindca din toata suma, nu voi sparge la inceput mai mult de vreo 400.000) vor sta frumos la banca si din cind in cind voi fi angel investor la startupuri locale, in special pe partea de online. Vreo 50.000 i-as investi si intr-o idee de-a mea de serviciu online pe care o am schitata destul de bine.
2. Mi-as lua o casa la munte cu ceva padure pe linga ea, sa am sursa proprie de apa si cit mai mult teren, sa poata zburda fiica-mea (investitie de vreo 100-150.000 EUR). De vreo 500.000 as face o ferma de porci pe undeva (proiect cu bani europeni, deci o mare parte vor fi recuperati in primii 2-3 ani, chiar daca vin foarte greu banii de la UE si e posibil sa pierd destul de mult datorita fluctuatiei cursului de schimb). De vreo 2 milioane as lua teren agricol intr-o zona fertila (prin Galati, daca am noroc) si l-as da la o asociatie, veniturile ar fi mai mari decit daca as tine banii in banca. De cite 1 milion mi-as lua teren la poala padurii in Bucovina si Apuseni si as pune de cite o pensiune. Din ce mai ramine, sparg in depozite bancare mici in tari/monede cit de cit sigure din punctul asta de vedere...

3 răspunsuri:
| Weider a răspuns:

Mi-as cumpara un apartament in centrul Romei.

| Sarcasticu a răspuns:

Mi-aș cumpăra o țară din lumea a 3 a, aș pune cel mai crude și posibile legi...și aș interzice prostia, corupția, îndoctrinarea, cocalaria și dobitocismul! happy