| Sabau_Darius_1999 a întrebat:

Ce cantitate de alcool ar trebui la un majorat de 70 de perosane? Am nevoie de cantitati pentru Rom, Vodka, Gin, Jagermeister si Whisky. Multumesc anticipat!
! OFER FUNDA!

22 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde cati din ei si beau.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow, asta pare nunta in toata regula.
Banuiesc ca o faci la un restaurant si trebuie discutat cu managerul restaurantului, care stie bine cam cat se consuma in cele 2-3 ore cat stati acolo.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Le poti combina sa iei cate 0.5 l de persoana adunate din fiecare cantitate. La bauturile mai ieftine iei mai multe l iar la Jagermaister si whiskey mai putin.

| JackR a răspuns (pentru MihaiNicu23):

1 litru de distilate de 40 de grade de persoana?! Nu are SMURD-ul atatea ambulante ca sa-i care pe toti! big grin

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru JackR):

Cam aiurea daca vrei numai tarie, ai putea totusi sa iei vrei 15 l de tarie si sa completezi cu vin sau bere, nu se stie cat de mult vor bea toti, daca ai prieteni ca ai mei 35 l de tarie la 70 persoane e putin, daca totusi nu sunt machitori profesionisti incearca sa iei undeva la 20-25 l.

| JackR a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Hai sa-ti spun o chestie. De ani de zile, la sfarsitul lui august, plec in Delta cu 5 prieteni, toti oameni de cariera, care nu pot fi etichetati ca "machitori profesionisti". Pentru o saptamana, caram cu noi 30 de sticle de tarie si 150 de litri de vin. De obicei, prin a 5-a zi, spre seara, tragem la sorti cine se duce in prima localitate sa cumpere bere, pentru ca bautura este pe terminate. Nu imi aduc aminte sa se fi imbatat vreunul, vreodata! Cum am spus de cateva ori deja, conteaza sa stii ce bei si, mai ales, cum sa bei.

| flixbuster a răspuns:

Depinde, daca vreti sa doar sa va distrati nu aveti nevoie deloc, daca vreti sa faceti coma alcoolica, cat mai mult.

| JackR a răspuns:

Ca principiu, romul este o bautura "pretentioasa", in sensul ca nu toate lumea il agreaza. Ginul nu se bea sec, decat daca "te arde tare" si nu ai altceva la indemana. Si nu prea vad cine o sa stea sa faca cocktail-uri, desi un gin tonic, un "Gimlet" sau un "Tom Collins" sunt bauturi pentru petreceri lungi. Nu am inteles niciodata obiceiul asta tampit de a bea Jagermeister pe post de "long drink". Este un digestiv care se bea cu masura (mica) dupa ce mananci bine. Ar ramane "traditionalele" votca (asa se scrie in romana!) si whisky. In materie de votca, pentru petreceri de genul asta, da bine o sticla de Smirnoff de 3 litri "cu pompa" (nu sunt bautor de votca, deci nu stiu daca exista si alte branduri care ambaleaza la modul asta). Whisky-ul "imparte-l" in doua: 4 sticle de whisky "normal" si 2 de crema de whisky (Bailey's, Sheridan's sau Glenbays) pentru invitatele tale. Si cumpara 12 sticle de vin bun, preferabil alb si sec.

| Alfred0703 a răspuns:

0.

| Señor1ta a răspuns:

La o petrecere se pune o sticlă- si a doua dacă se termină prima la o masă de 10 persoane, o sticlă de tărie una din cele enumerate de tine și ceva pentru fete

| JackR a răspuns (pentru Señor1ta):

O sticla la o masa de 10 persoane inseamna 75 ml/persoana. Adica mai putin de 2 shot-uri. Pana la urma este majorat, nu parastas!

| Señor1ta a răspuns (pentru JackR):

10 persoane, cuplu, vorbeam de evenimente în general, dacă mergi la o nuntă, revelion sau orice alt eveniment ca și băuturi la masă sunt : o sticlă de tărie pentru bărbați ( Whisky/ metaxa/ jb) o sticlă pentru dame ( angeli/martini/ sheridan) băuturi carbogazoane și necarbogazoase, vin, eventual bere dacă este vară

| JackR a răspuns (pentru Señor1ta):

La 18 ani, cu foarte mici exceptii, nimeni nu stiu cum si ce sa bea, dar tentatia este mare, asa ca trebuie sa "ai acoperire". De asta zic ca 2 shot-uri s-ar putea sa nu ajunga!

| JackR a răspuns (pentru JackR):

"nimeni nu stie"... scuze, am tastat aiurea!

| Señor1ta a răspuns (pentru JackR):

Nu am înțeles cum ai calculat 2 shot uri. acum depinde, sunt și sticle de un litru. o sticlă la masă, eu când zic masă de 10 persoane, zic 5 băieți. Si am zis să aibă pregătită a doua sticlă, în cazul în care se termină prima.
Dar acum sincer, la 18 ani... eu cred că se îmbată imediat big grin

| JackR a răspuns (pentru Señor1ta):

- 0.75 litri / 10 = 75 ml. Un shot are cam 40 ml (depinde cat de generos este cel care toarna). 75/40= (aproape) 2.

| Señor1ta a răspuns (pentru JackR):

Pai sunt sticle și de un litru, nu-mi place matematica dar gândirea mea a fost așa, nu beau fetele metaxa să zicem. deci ai 5 persoane la masă 1 litru la 5 persoane, calculează tu câte shot uri, plus a 2a sticlă în momentul ăn care se termină prima,. 2 litri la 5 persoane.

| JackR a răspuns (pentru Señor1ta):

Señor1ta, "Metaxa" este coniac, nu whisky. Si coniacul, ca si Jagermeister-ul de care vorbeam mai sus, se bea la sfarsitul mesei/petrecerii.winking

| Señor1ta a răspuns (pentru JackR):

Señor1ta, după cum mă recomandă numele, sunt fată, nu beau, am zis doar ce am văzut la evenimente

| Señor1ta a răspuns (pentru JackR):

Băieții din grupul în care ies beau Alexandrion, Metaxa, Jagermeister, rar Vodka și crede-mă că se fac praf.

| JackR a răspuns (pentru Señor1ta):

Avand in vedere ce beau, sunt convins ca habar nu au nici cum sa bea. Asa ca te cred, ca se fac praf!

| Anonymouslly a răspuns:

10 litri din fiecare.