| anonim_4396 a întrebat:

Ce e onixul o piatra pretioasa sau semipretioasa?

18 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Onixul slefuit are culoare negru inchis, este considerata piatra semipretioasa care se monteaza pe inele, medalioane sau alte podoabe si se poarta la doliu.

daniela
| daniela a răspuns:

Onix sau Onyx este o piatra semipretioasa, ea fiind o varietate colorata alb negru, a calcedonului care apartine de mineralele din grupa cuartului, la fel ca si agatul numai ca acesta din urma are mai multe nuante

auran
| auran a răspuns:

Semipretioasa!

| canarita a răspuns:

Semi. Pretioase sunt:diamantul, rubinul, smaraldul, safirele, topazele, cam atat

| Parintele a răspuns:

Onixul este catalogat ca piatra semipretioasa.

| Princessee a răspuns:

Onixul este o piatra semitretioasa.

| frumusik007007 a răspuns:

Este o piatra semipretioasa dar la salarile din ziua de azi se poate considera o piatra pretioasalaughing

| jo a răspuns:

In Enciclopedia de pietre pretioase pe care o am scrie ca nu mai e valabila de mult distinctia dintre pietre semipretioase si pretioase. Toate mineralele, rocile si materialele organice care pot fi taiate si montate in bijuterii se numesc pietre pretioase. Inclusiv onixul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Semi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O piatra semipretioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Semipretioasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Semipretioasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Onixul este o piatra semipretioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Onixul este o piatra semi pretioasa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Semipretioasa

| jedi_7867 a răspuns:

DEX to the rescue :)
http://dexonline.ro/search.php?cuv=onix
semipretioasa, desi... la salariile din ziua de azi...

| mamidvd a răspuns:

O piatra semipretioasa, de culoarea alb neagra

| nicoletax2005 a răspuns:

Onixul este o piatra semipretioasa.