| LanguageMaster a întrebat:

Ce este datoria externă a unei țări?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Datoria externă a unei țări este acea partea din datoriile totale care este datorată creditorilor din altă țară. Debitorii pot fi guvernul și firme private sau corporații. Datoria include bani datorați băncilor comerciale private, altor guverne sau instituțiilor financiare precum FMI sau Banca Mondială.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Firmele private si corporatiile nu au treaba, breh! Adica daca eu am datorie pe firma catre... o firma din afara, sa zicem, asta ma face parte din datoria externa?

| Wr3nch a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E vorba de datoria guvernului fata de firme private, cel putin asta presupun ^^.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Exact, datoria guvernului/ministerelor fata de entitati straine. Private sau nu. Ca fie guvernul se imprumuta la FMI, fie la Raiffeisen Austria, e tot datorie publica.