| FlaviuselFlaviusel a întrebat:

Ce este rata dobânzii? Dar sa explicati bine dacă puteti big grin Mersi

1 răspuns:
| ITPlace a răspuns:

Salut!
Rata dobanzii este elementul principal in functie de care se calculeaza dobanda.
Rata dobanzii se exprima procentual, in format anual. De exemplu, o rata a dobanzii de 10%, inseamna ca pentru a imprumuta, sa spunem 1.000 lei pe 1 an, clientul trebuie sa plateasca 10%.
Pe cand suuma efectiv care trebuie platita este denumita dobanda. In cazul de mai sus, dobanda este de 100 lei (1.000 x 10%).
Multa bafta happy