| hasmatuchi a întrebat:

Ce este un  fond comun? (sau cum s-o traduce  mutual fund )

2 răspunsuri:
| andreea3216 a răspuns:

Entitate fara personalitate juridica, constituita in baza unui contract de societate civila si care reprezinta un instrument de investitie colectiv.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Fondul comun este un fond creat de mai multe tari pentru a face fata unei situatii de urgenta.
Fondurile mutuale sau fondurile deschise de investitii atrag resurse financiare de la populatie si companii, pe care le investesc in diverse instrumente financiare, cum ar fi actiuni, obligatiuni sau titluri de stat.
Cred ca nu sunt una si aceeasi - nu?