| fugi5555 a întrebat:

Ce facultate trebuie sa faci ca sa lucrezi la google?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Google e atat de mare si are atatia angajati... de la femei de serviciu, la soferi, avocati, ingineri, programatori, finantisti, contabili, scriitori, merketeri, manageri, designeri etc

| Frank51 a răspuns:

Poți să ocupi postul unei persoane cu facultate dacă ești foarte bun și ai și ceva experiență, nu e necesar să termini o facultate. Se pune accent pe skill, dedicare, motivație, nu pe o hârtie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Frank51):

Am dat interviu la ei, cred ca e ce mai greu interviu posibil din lumea IT.

| fugi5555 explică (pentru Cosmin86):

De ce?

| Cosmin86 a răspuns (pentru fugi5555):

Pai, procesul e asa:

1. Ai un interviu onlie, cu webcam, si scrii cod intr-un google docs share-ui. Nu ai niciun IDE, doar blank. Si codul tau trebuie sa acopere problema integral, inclusiv corner-case-urile.

Si se intampla sa-ti modifice enuntul cand esti pe la jumatate.

DACA treci interviul asta, urmeaza interviul onsite la ei. Iti platesc avion si cazare la un hotel de 5 stele si acolo la ei dai 5 interviuri (stai 6 ore la ei). Ai 2 interviuri de system design si arhitectura softare + 2 interviuri de coding (din nou, pe un whiteboard, fara niciun IDE) si un interviu de soft skills.

Si te pica pentru cea mai marunta chestie. Ei targeteaza primii 1% din programatorii de pe glob happy

Dar si ofera ca lumea, spre exemplu pachetul de actiuni pe 4 ani pe care ti-l ofera e aproape jumatate de milion de euro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de pozitia pe care lucrezi, daca te referi la lucrat drept programator ( software engineer ) atunci ti-ar trebui o facultate de informatica. Sunt unii care reusesc sa se angajeze si fara facultate totusi ( nu prea multi ).

| Osneros a răspuns:

Dacă ai numi ceva poziții, poate ai primi îndrumare.