| KiOpTK a întrebat:

Ce înseamnă angajat cu jumatate de norma și norma întreaga?

6 răspunsuri:
| Rotazi a răspuns:

Norma intreaga: program normal de 8 ore (daca nu exista alt program) si salar intreg.
Cu jumatate de norma, programul la jumatate, de 4 ore si salarul pe jumatate. Evident, si vechimea va fi tot la jumatate. Intr-un an de exemplu, vechimea va fi de numai 6 luni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rotazi):

Iar programul de 12-14-16 ore este program cu norma extra laughing

| Rotazi a răspuns (pentru anonim_4396):

12 lucrate cu 24 liber, e o varianta. Tot la 40 de ore saptamanal ajung.
Apropo, istetule, ai tu o explicatie mai buna? Sa o aud. La modul serios, fara rasul ala tamp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rotazi):

Se vede ca nu prea ai experienta in campul muncii. Daca aveai, stai ca unii angajatori te obliga sa lucrezi peste program. In schimb esti platit ( la negru ), dar pe un contract de 8 ore/zi ajungi sa lucrezi si 16 ore zi.
Despre asta ce spui, istetule?

| Rotazi a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti platit la negru pentru ca asa vrei tu. Vrei sa iei foarte multi bani dar nu vrei sa platesti taxe mari. Ai sa vezi tu cand vei avea pensia mica. Pe mine nu m-a obligat nimeni sa lucrez la negru, nici la gri, pentru ca nu acceptam. Eu ti-am cerut o explicatie a programului, nu sa bati campii si sa te lauzi ca incasezi salar la negru. Nu, "nu prea am" decat 31 de ani de serviciu.

| eden1986 a răspuns:

Norma intreaga cum lucreaza majoritatea oamenilor 8 ore pe zi, 40 ore saptamana asta daca unde lucrezi ai sambata duminica liber sau in functie de serviciu si salaru e intreg si cotizarea la pensie e mai mult si ani pe cartea de munca la fel, iar juma de norma inseamna 4 ore pe zi adica 20 ore pe sapt daca sambata si dum libere si salar jumate