| andreeeeeeeea a întrebat:

Ce inseamna consultant vanzari si agent vanzari? E vreo diferenta?

Răspuns Câştigător
| gloria_1375 a răspuns:

Consultantul constientizeaza faptul ca fiecare client este unic prin nevoile sale, prin particularitatea afacerii sale, iar agentul de vanzari vrea doar sa vanda produsele sale fara a tine seama de nevoile clientului.

1 răspuns:
| z8 a răspuns:

Consultantul de vanzari incearca sa-si dea seama de ce ai nevoie pentru a te indruma spre cel mai bun produs care se potriveste nevoilor tale. Consultantul de obicei are salariu fix. Nu are motive sa te induca in eroare.

Agentul de vanzari, in majoritatea cazurilor, are o singura misiune : Sa vanda cat mai mult. Agentul de vanzari are venit pe baza de comision ( % din ce vinde ). Acesta are motiv sa te induca in eroare, iti va spune aproape orice numai sa-i cumperi produsul ( mai rar exceptii ).

Concluzie : Cosultantul de vanzari se gandeste la tine, agentul de vanzari se gandeste la el. Cand cumperi ceva, cel mai bine este sa judeci cu capul tau, dar daca cauti sfaturi, nu le cauta la cei ce ar avea vreun motiv sa te induca in eroare. Apeleaza la consultanti.