Întrebare recomandată | CosminCiotina a întrebat:

Ce înseamnă "Cumpărăm" si "vindem" la casele de schimb valutar?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exact ce scrie, cumpara si vand valute (euro, dolari SUA, lire engleze, franci elvetieni, etc) contra lei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă "Cumpărăm"
Cumpără de la tine valută și îți dă Lei în schimb/
si "vindem" Tu le dai lei iar ei îți vând valută în schimb.
la casele de schimb valutar?

| Nilsson a răspuns:

E de-a dreptul mind-blowing intrebarea asta. happy
Inseamna exact ce scrie: cumparam si vindem.

Daca totusi cursul de schimb afisat te deruteaza cateodata poti folosi cu incredere urmatoare logica: tu in calitate de client vei avea parte de cursul neavantajos.

Daca de exemplu ai 100 de euro si vrei sa ii schimbi in lei, vei primi bani la cursul mai mic (sa zicem de exemplu 470).

Daca vrei tu sa cumperi 100 de euro, vei plati sa zicem 480 de lei.

Cred ca ai prins ideea: primesti putin, platesti mult.

| LG280 a răspuns:

Cumparam - inseamna ca iti cumpara tie euro, de exemplu, Daca ai de schimbat valuta, te uiti la acest curs. De ex., schimbi $ in RON.
Vindem - inseamna ca iti vand tie valuta, la pretul afisat acolo. Daca vrei sa schimbi lei in alta valuta, trebuie sa te uiti la acest curs. De ex. schimbi 1000 RON in $.