| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă mai exact "Paradis Fiscal"?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Un loc unde nu se platesc taxe si impozite.

3 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Cand ai foarte multi bani, te doare foarte tare atunci cand statul vine si iti ia o mare parte din ei sub forma de impozit. De exemplu, daca esti jucator de tenis si castigi un turneu de grand slam, premiul e undeva pe la $2 milione...doar ca, statul vine si iti ia 25% din ei (daca nu cumva mai mult) sub forma de impozit. Nu stiu cum este sa cochetezi cu atatia bani, dar m-ar durea tare sa mi se ia atatia bani. Aici nu ai ce sa faci, pentru ca impozitul respectiv ti-l ia tara in care s-a jucat turneul, dar stabilindu-ti rezidenta intr-un paradis fiscal, eviti alte taxe si impozite, care se infrupta hulpav din averea colosala pe care se presupune ca o ai. Nu sunt foarte informat, dar am auzit ca printre asemenea locuri se numara de exemplu Monaco sau Dubai.

| Simpatic a răspuns (pentru wildthing):

Monaco sau dubai sunt paradisuri fiscale? Iti spun eu care sunt cele mai prospere >

Bahamas!

Elvetia!

si cel mai cel din UE cu veniturile cele mai mari pe cap de locuitor din UE, un stat de "2 lei" cu 37.000 de locuitori >> Liechtenstein

Mai exista si multe alte locuri de tip off shore si majoritatea sunt insulite cu cateva mii de locuitori, lista de genul https://www.libertatea.ro/......me-2808179

In opinia mea nu ar trebui sa existe aceste paradisuri fiscale, ca tocmai escrocii care au averi uriase sa nu plateasca taxe si impozite, NU ESTE CORECT fata de cetateanul onest care isi plateste taxe si impozite.
De aceea ar trebui sa existe o politica in fiecare tara contra acestor practici, nu mi se pare corect ca pentru unii muma si pentru altii ciuma!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Taxe mici.