| Demeister a întrebat:

Ce înseamnă să deții acțiuni la o companie de stat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna exact ce spune. Capitalul social al fiecarei societati pe actiuni, indiferent ca este de stat sau privata, se imparte pe actiuni si toti actionarii sunt proprietari (in diferite cote, in functie de numarul actiunilor detinute) ai acelei societati. La societatile de stat principalul actionar este Statul roman.
Actionarii (adunati in adunarea generala) au dreptul sa decida asupra activitatii si conducerii societatii si dreptul la dividende, tot in functie de numarul actiunilor detinute.