| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de o afacere de genul:sa ai un apartament dar daca ai profit sa mai cumperi unul si sa il dai in chirie? Si asa poti avea si mai mare profit big grin laughing si daca cumperi un apartament trebuie sa depui ceva dosare sau de genul? happy

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este afacere, gîndeste te ce impozite plătesti la stat, si după aceea cui îl inchiriezi, la țigani, turci arabi? I ti fac ăia praf apartamentul si nici nu i ti plătesc la timp chiria, ca sa il inchiriezi unei firme trebuie ca apartamentul sa fie intr o zonă bună, la parter, sau maxim etajul 1, ca firmele nu inchiriază apartamente la etaje superioare, si multe firme care au sediul in scări de bloc după citeva luni un an inchid, din cauza taxelor mari puse de stat, adică nu rentează afacerea lor nu e profitabilă, daca tu ca firmă jumătate din venit îl dai la stat, unde m ai sunt salariile angajatilor si chiria pe spatiu. Este greu in România sa supravietuiesti, multe multe firme pun lacătul pe usă si pun anunț in geam, de inchiriat. Deci clar nu e afacere. tu de unde esti?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Profit din ce? Ce afaceri poti face tu intr un apartament? depinde si de zona unde il i ei, si banca nu i ti dă credit decit daca ai salariu mare. Nu mai visa trezeste te la realitate, lasa visele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana sa scoti profit trebui sa ai bani de cumparat apartamentele

| Oana92 a răspuns:

E o ''afacere'' ce iti aduce un super profit doar daca respectivele apartamente sunt in zone foarte bune si eventual pot fi inchiriate ca spatii comeciale. Dar chiar si asa dureaza mult pana cumperi un apartament din chiria obtinuta pe altul...

Cum adica daca trebuie sa depui dosare? Cand cumperi un spatiu trebuie sa mergi cu proprietarul la notar si sa faci contract de vanzare cumparare si tot ce mai rezulta din asta.
Si legal este sa declari chiria la anaf. Bineinteles, vei plati impozite pe venitul respectiv.

| raluk27 a răspuns:

Cu ce bani cumperi apartament? Daca ai profit de unde? La ce fel de dosare te referi?

| SorinelF86 a răspuns:

Daca ai un milion de euro si nu ai ce face cu el, iti iei apartamente in apropierea centrelor universitare, si daca ai noroc de studenti linistiti poate iesi in profit.