| laSoledad a întrebat:

Ce parere aveti despre inregistrarea in contabilitate a bacsisului si impozitarea lui, noul proiect de ordonanta al MFP? Clientul va fi intrebat ce bacsis vrea sa dea intre 0 si 15% din nota de plata, apoi se va inregistra acel bacsis pe bon, iar impozitul va fi de 10% din valoarea bacsisului, dupa care i se va aduce bonul clientului. Atat de saracacios a ajuns bugetul public la mai bine de jumatate din anul bugetar 2019, incat sa ciupeasca si din saracia altora?

Dar bisericile si averile din nunti cand vor fi impozitate? Ce alte subiecte mai propuneti spre impozitare? Poate ii dam niste idei lui MFP, ca tot au nevoie urgenta de venituri la bugetul public.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Fi sigur că orice patron când face preţurile în meniu ţine cont de cheltuielile cu lumina cu apa cu salariile cu consumabilile.
În Italia, în afară de restaurante, în rest e o jignire să laşi ceva. Replica primită a fost: Şi eu muncesc ca şi tine, şi nu stau la marginea drumului ca să aştept mila ta. De ce crezi că mă înjosesc să accept restul pe care mi-l laşi. Mi-a crăpat obrazul de ruşine, am luat marunţişul de pe tejghea şi am plecat.
Ar trebui făcut un site "NU BACŞiŞ.ro" măcar din ambiţie să vedem pe ce mai pun pesedişti impozit. Că mai au de pus pe aer şi cam asta e.
Mă gândesc să le dau ideea să impoziteze prostia, dar imi e teamă că parlamentarii ar trebui să plătească cel mai mult.

19 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O alta propunere de rahat a unui minister de ****, scuzati-mi limbajul.
Dar tara asta clar nu are oameni competenti in nicio structura a Guvernului, numai cotei si papamalai care mai de care cu idei mai proaste.
Sa nu uitam de rahatii care au introdus taxa auto, sa nu uitam de Androneasca care a distrus Invatamantul etc absolut niciun rahat de asta politician nu a gandit ceva in folosul cetateanului de 30 de ani incoace!

| RAY a răspuns:

Numai are bani Dancila asa ca inventeaza taxe, ce sa faca altceva, vrea sa devina presedinte ne pregateste de pe acum cu taxele, nu sunt ei de vina si prosti /tradatori de tara care le voteaza

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi se pare o idee civilizata si f buna. In toata lumea se lasa bacsis si eu las constant cand serviciile sunt decente, dar folosesc cash pe cat pot de puțin si chiar vreau sa dau bacsis in mod organizat

| laSoledad explică (pentru suntserios):

Da, si eu cred la fel. Pacat doar ca fix cand sunt in pana de bani la buget, s-au gandit sa introduca masura asta. Ei nu tintesc neaparat civilizatia, ci rezultatele materiale in sine de pe urma masurii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iar?!
A mai fost o tentativa penibila, ca stateau ospatarele si completau bonuri aditionale pentru bacsis, ii depuneau la casierie, iar la finalul lunii isi primeau partea, dupa ce se impozitau. Dar si-au dat seama destul de repede cat de prosti sunt. La fel de repede au uitat? rolling eyes
Cred ca sistemul ne impinge sa lucram 100% la negru, ca sa nu ne mai poata controla deloc.

| laSoledad explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, atat de repede au uitat. S-au lafait din bogatia publica si-au cheltuit-o nechibzuit, fara studii macroeconomice de impact serioase, fara consultarea publicului si acum habar n-au cum s-o mai dreaga pana la sfarsit de an bugetar. Au ramas in pana de bani publici chiar la mai bine de jumatate din anul bugetar 2019 si mai nou, alearga disperati in stanga si-n dreapta la usile populatiei si ale companiilor sa stranga bani la buget. laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru laSoledad):

Sau, cum s-ar spune pe RTV sau Sarma3: a reusit guvernul sa mai dea ceva si la oameni, dar astia de dreapta au bagat bete in roate, ca se putea mai mult.
Bani sunt, dar nu vrea neamtul sa ii dea sad
Sa speram ca dispare socialismul dupa alegeri...

| laSoledad explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Degeaba dispare dupa alegeri, consecintele lor devastatoare, mai ales pe buget, se vor simti cativa ani de-acum inainte... Ramane sa vedem ce mutari va face noul guvern sa acopere gaurile bugetare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru laSoledad):

Da, dar daca nu dispare, idiotii astia merg inainte asa... Si fac altele.

| laSoledad explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dau acum pe tot pana la alegeri. Dupa ei, potopul laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bugetul e dezastru, de parca nu ar fi clar incotro ne indreptam de cand au inceput dementii astia sa arunce cu bani in toate partile. In alta ordine de idei, eu sper sa treaca legea. Si toti clientii sa ceara ospatarului sa scrie pe bon la bacsis "De 10 ori MU1E" ca sa isi ia guvernul cei 10% binemeritati!

| aXy99 a răspuns:

Mi se pare normal, asa e in tarile civilizate, doar ca acolo e obligatoriu bacsicul de 10%, trecut direct pe bonul fiscal, daca vrei sa dai mai mult e treaba ta, nu se impoziteaza decat aia 10%.

In fine, mie mi se pare o tampenie bacsisul in general, de ce nu ofera salarii mai mari patronii nu inteleg.

| laSoledad explică (pentru aXy99):

Acolo e buba adevarata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Nu intelegi? Hai ca iti explic eu ca sa intelegi! Vrei 5000 RON salariu? Foarte bine, pe patron o sa il coste peste 8700! Ca sa reducem proportiile, la 1500 RON net, patronul scoate din buzunar inca aproximativ 1050. Cind vine fiscul in control, vine la pont sau la ciupeala. Legal, amenzile anaf-ului incep de pe la 10.000 RON pentru orice mizerii. Bineinteles ca ar putea inchide ochii pentru un sfert bagati direct in buzunar, ca doar oameni sintem, nu? Daca ai firma, la sediul cu activitate - gen frizerie - esti obligat sa platesti abonament radio si TV la niste scoruri de vreo 10 ori mai mari ca tugulanul de rind. Sa iti mai zic?

| gogu220 a răspuns:

Bacşişul din frizerie ar trebui impozitat cu 50%
Vă daţi seama? Mai ales cu trei zile înainte să înceapă şcoala?
La 15 lei tunsul, minim 5 lei bacşişul, dacă socotim 50 de copii pe zi, cred că am găsit de unde se pot acoperi găurile bugetare.

| laSoledad explică (pentru gogu220):

Ala-i! Si bacsisul din taximetrie.

| christine99 a răspuns:

Uite eu nu vreau sa dau bacsis, pretul din meniu ar trebuie sa fie suficient de mare cat sa le acopere salariu. Adevarat ca am mai dat in viata mea dar dupa legea asta ar trebuie sa ma intrebe ei daca dau bacsis mi se pare cam stanjenitor. Mai bine ar taxa lautarii.

| laSoledad explică (pentru christine99):

Pai ei vor fi obligati sa intrebe daca omul da bacsis sau nu. Omul poate alege sa dea sau nu. Insa ce e sigur este ca oamenii nu vor le vor finanta prin bacsis gaurile lor bugetare. Majoritatea vor fi refractari la asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru christine99):

Fi sigur că orice patron când face preţurile în meniu ţine cont de cheltuielile cu lumina cu apa cu salariile cu consumabilile.
În Italia, în afară de restaurante, în rest e o jignire să laşi ceva. Replica primită a fost: Şi eu muncesc ca şi tine, şi nu stau la marginea drumului ca să aştept mila ta. De ce crezi că mă înjosesc să accept restul pe care mi-l laşi. Mi-a crăpat obrazul de ruşine, am luat marunţişul de pe tejghea şi am plecat.
Ar trebui făcut un site "NU BACŞiŞ.ro" măcar din ambiţie să vedem pe ce mai pun pesedişti impozit. Că mai au de pus pe aer şi cam asta e.
Mă gândesc să le dau ideea să impoziteze prostia, dar imi e teamă că parlamentarii ar trebui să plătească cel mai mult.

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Taxa pentru cei care nu merg la vot.