| anonim_4396 a întrebat:

Ce poate face cineva cu pinul de la card daca il stie dar nu are cardul?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate sunt magazine unde trebuie numai pin-ul! In asemenea situatii mergi la bancomat si in 2 minute ai schimbat pin-ul. Daca n-ai cum ajunge rapid suni la numarul de pe spatele cardului si-l blochezi! Mai este o situatie: pate avea un card copie. La bancomat se pot atasa dispozitive suplimentare.

| Intruder19 a răspuns:

Fara a avea acces la cardul fizic NIMIC, nu poate accesa contul bancar, nu poate face tranzactii (primesti SMS cu o parola in cazul unei tranzactii).

De clonarea cardului nu se pune problema, cine face asta nu are nevoie de PIN, iti fura banii si fara sa stie PIN-ul tau de la card.

| valentingb a răspuns:

Dacă tot ce știe este PIN-ul, nimic. Poți sta liniștită.
Dacă are cardul, poate să îți golească contul.
Dacă știe codul scris pe față și cel de securitate de pe spate, poate face absolut orice.

Dacă bănuiești că cineva îți știe PIN-ul de la card, și nu ai încredere în acea persoană, e foarte simplu să îți schimbi PIN-ul, la orice ATM, al oricărei bănci.

| Liviu a răspuns:

Nu poate face nimic, pe langa pin iti trebuiesc datele exacte dupa card, seria, si anul in care expira luna, si un cod de securitate dep e spatele cardului ( unele a carduri au)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu stii cum functioneaza un card nu mai incurca lumea

| Wr3nch a răspuns:

Ce ai fumat manut, pinul nu e numarul de pe fata si spatele carduluilaughing

| Wr3nch a răspuns:

Nimic, doar cu pinul nu poti face nimic. Iti trebuie numele de pe spatele si fata cardului ca sa cumperi ceva cu el online, si cardul fizic la bancomat sau magazin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Schimba pin-ul daca stii ca il stie cineva. Poate intra in contul bancar si doar cu pinul, dar nu oriunde

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum intra in contul bancar doar cu pinul?

| Reghqen a răspuns:

Este posibilitatea ca poate să îți intre în contul bancar, schimbă pin-ul cât mai repede să nu mai ai nicio problemă.