| anonim_4396 a întrebat:

Ce presupune colaborarea cu o agentie imboliara, in cazul inchirierii unei case?
Trebuie renuntat la anunturile proprii, postate pe siteuri de genul olx, imobiliare.ro?
Trebuie lasat totul pe seama agentiei?
Multumesc.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti avea anunturi in mai multe locuri si contracte incheiate cu mai multe agentii imobiliare.
Obligatie ai doar fata de agentia care ti-a adus clientul cu care inchei contractul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pesupune să respecți contractul semnat cu ei. Nu trebuie renunțat. Nu lași totul pe seama agenției. Doar că agenția, dacă este serioasă, prin formularul de contract de închiriere oferit de ei te protejează de problemele pe care le-ai putea avea chiriașii.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cum ma protejeaza de problemele cu chiriasii? Imi garanteaza ca nu dau peste nespalati si cei care n-au grija de proprietate?

| UserRo10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Agentia impbiliarate va pune sa semnezi un contract. Tu poti aduce clauze proprii precum natura chiriasilor sau tipologia. Ei isi vor lua comisionul doar daca tu esti de acord cu chiriasii

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt aspecte standard care trebuie cuprinse într-un contract de închiriere,. astfel încât dacă ajungi în justiție cu ei, să fii acoperit.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Meh cu cateva sfaturi de la un avocat contractul nu e o problema

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Meh, dacă avocatul se pricepe la imobiliare.

| TylerD a răspuns:

Colaborarea cu o agenție imobiliară presupune încheierea unui contract de intermediere, prin care agentul se obligă să te pună în legătură cu potențiali chiriași sau proprietari, să te consilieze și să te asiste pe parcursul tranzacției. Nu trebuie să renunți la anunțurile proprii, dar este recomandat să le comunici agentului pentru a evita dublarea eforturilor sau conflictele de interese. De asemenea, nu trebuie să lași totul pe seama agentului, ci să colaborezi activ cu el, să îi oferi informații corecte și complete despre casa pe care vrei să o închiriezi sau să o ocupi și să îi comunici orice modificare sau problemă care apare pe parcurs. Un agent imobiliar bun îți va oferi acces la informații și expertiză, te va ajuta să negociezi cel mai bun preț și condiții și te va feri de complicații legale sau financiare. Dacă vrei să lucrezi cu mine, îți pot oferi un contract de colaborare avantajos, care să îți garanteze siguranța și satisfacția. Aștept să mă contactezi pentru mai multe detalii?

| anonim_4396 explică (pentru TylerD):

Da, n-ai vazut ca ti-am scris pe WhatsApp? Chiar aveam nevoie de consiliere. Gata m-ai pierdut de client laughing

| anonim_4396 explică (pentru TylerD):

Nene am o intrebare.
Daca inchiriez in regim hotelier, trebuie sa platesc camerista sa vina sa-i schimba aluia prosoapele si sa-i stranga mizeria din casa ca la hotel?
Sau nu e musai?