| Hello05 a întrebat:

Ce proceduri ar trebui sa fac pentru a incepe sa fac fotografii pe bani?

Răspuns Câştigător
| Delcatty a răspuns:

Evident, primul pas e sa iti iei aparat foto dslr si accesorii: blit, lumini, trepied, un obiectiv bun daca nu il ai/nu il iei cu tot cu kit.
Pretul este o problema deseori, asa ca poti incerca sa iti iei de la amanet sau de pe olx. Urmareste sa aiba cat mai putine cadre folosite. Ceva ieftin si bun gasesti de la Pentax.
Dupa, poti invata de pe canale de Youtube bazele, fizica si optica, functia fiecarui buton, greseli de evitat etc.
Cand crezi ca esti destul de bun sa te lansezi, fa-ti un album. Il vei folosi ca sa arati potentialilor clienti ce poti. Poti fotografia pe la diverse evenimente, poti sa faci shootinguri cu prietenii, te poti axa pe natura, ce crezi tu ca ar fi mai interesant.
Promoveaza-l pe grupuri destinate pe Facebook.
Cauta-ti clienti tot pe internet prezentand portofoliul.
Alternativ, exista angajatori care cauta asistenti fotografi sau, si mai frecvent de atat, realizatori de fotografii de produs. Exista studiouri cum sunt scolile de machiaj care vor avea nevoie de un fotograf constant.
Nu iti vei gasi foarte repede de lucru cel mai probabil, fiind o piata foarte competitiva, dar perseverenta e cheia.
Bafta!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aparatură, studiu, laborator foto.