| StfStf a întrebat:

Ce salariu are o invatatoare de limba germana in Romania?

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

"Invatatoare" nu exista special pentru o limba straina.Invatatoarea preda pentru clasele I-IV.
PROFESOR incepator, debutant(de limba germana sau alta specialitate), dupa terminarea unei facultati, ar avea salariul de 1800(in 2014, dupa cum am gasit pe GOOGLE). Apoi depinde si de orele de dirigentie, care sunt platite si ele.

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Aproximativ 2 euro pe ora si din cate se aude s-ar putea sa scada la un euro si jumatate, deci gandeste-te daca mai doresti acest post in Romania. informatiile le am tocmai de la profesoare care se plangeau ca in Ungaria sau in alte tari din europa gen UK salariul unui profesor ajunge pana la 18-30 de euro pe ora.s-a discutat tema aceasta saptamana trecuta si pe un post tv cred ca nasul ii zice nu stiu exact.

| Valyy06 a răspuns:

Daca te faci profesoara, invatatoare-vei face greseala vetii tale...