| anonim_4396 a întrebat:

Ce schimbare ar trebui facuta in România ca nimeni să nu mai simtă lipsa banului?
Adică toată lumea să aibă bani multi.
Toata lumea sa aibă o mașină o casă, să fie fericiți!
Nu unul sa fie mai bogat ca altul iar celălalt să sufere

36 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu va exista asa ceva niciodata, aici se fură mult

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce schimbare ar trebui facuta in România ca nimeni să nu mai simtă lipsa banului?
Această schimbare ar fi mortală. Oamenii care nu simt lipsa banului nu au motivație să muncească. Iar dacă nu ai avea șansa să fii mai bogat prin munca ta, prin efortul tău, dacă toți ar fi egali din acest punct de vedere, asta ar fi din nou moarte clară.
Fericirea nu se poate obține astfel. Când gândești așa, nu înțelegi ce înseamnă banii, ești la nivel de grădiniță în domeniu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă spuneai să nu mai existe nici boli in lume, ai fi descris raiul!hee hee

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa impuscam jumatate din populatie. P.S. Abordarea e absolut puerila. Daca fericirea sta in o mizerie de conserva nenorocita si o casa... mai bine nu.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Impusca-te tu mai bine, asa in gluma.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Stiu care e faza ..nu prea mai esti fericit când stii ca altii sunt mai dezvoltați ca tine si tu tot sărac ai ramas...
Am vazut un omnare ditamai casa si vreo 8 masini.
La el in ograda toata lumea râde..sunt fericiți ..nu muncesc..nu au griji!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e chestie de educatie, nu mizeria pe care o descrii tu cu capra vecinului. Cunosc milionari in euro care au niste masini vai de steaua lor cu care se deplaseaza in tara, eventual un SUV pentru concedii in strainatate. A, da, si casa cam cit trebuie, nu cu 20 de camere si toti ingramaditi in doua. Legat de cazul descris de tine... cu ce se ocupa? Proxeneti? Carding? Nu de alta, dar oamenii pe care ii stiu cu bani MUNCESC. Pentru ca au facut banii aia muncind si nu banii erau scopul. Esti bun in ceva, o faci, banul vine ca si rasplata, dar nu te demotiveaza.
@Lightworker: Nu ai inteles absolut nimic din raspunsul meu.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Sistemul de învățământ.

| Holiday a răspuns:

Masina si casa, inseamna alte cheltuieli, deci nu sunt recomandate saracilor. In plus, chiar daca le-ai da, intr-un an de zile ar scapa de ele. Deci chiar nu e o treaba buna sa aiba toata lumea ce spui tu.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Tu sigur nu meriti nici casa nici masina. Asta e clar.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Harfagre):

Fiecare face ce vrea, se organizeaza cum doreste. Dar atunci de ce se plang atatia ca-s vai de mama lor?! Totdeauna e de vina altcineva, nu alegerile lor proaste. Las-o dracului de treaba, tot romanul daca are 5000 de euro, ce face cu ei? Isi ia masina si ajunge mai sarac decat era...proasta alegere.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Chiar daca ai incepe o tara noua de la zero si fiecare cetatean ar primi la inceput 1 milion de dolari, in cativa ani vei avea cetateni care nu mai au nimic si cetateni care au cinci milioane de dolari.

Si nu neaparat pentru ca unii vor fura de la altii. Ci pentru ca unii oameni sunt mai priceputi cu banii decat altii.

Intotdeauna vei avea niste idioti care isi vor cumpara din milionul ala de dolari un Ferrari si niste oameni inteligenti care vor dezvolta o afacere.

Prin urmare, ceea ce vrei tu este imposibil.

| Emma30555 a răspuns:

Unii merita sa câștige bani mai mulții alții totuși merita mai puțin în funcție de meseria fiecăruia. Cel mai bine ar fi sa crească nivelul de trai, salariile sa fie decente pentru fiecare categorie de munca astfel încât oamenii sa și permită măcar strictul necesar și mici placeri. Asta tine cumva de politica de economia unei tari.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pai da. Dar crezi ca politicienilor le pasa de noi? le pasa de buzunarul lor. Multi au fost comunisti, turnatori la securitate etc. Trebuie schimbata clasa politica si cei care o sustin. Am impresia ca cei care ii voteaza fie sunt prosti fie rau intentionati.

| Meme10Meme a răspuns:

Iar comuniști care vor sa moara capra vecinului...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema e ca unii vor se existe saracie. Animalele in natura nu-s sarace decat daca intervin oamenii. oameni care au inventat tot felul de sisteme idioate care promoveaza saracia.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Animalele in natura nu-s sarace decat daca intervin oamenii."

De fapt si la animale, exista indivizi care se hranesc primii, iar ceilalti cu ce/daca ramane, au acces la imperechere in detrimentul altora, precum si alte "facilitati".

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Se omoara intre ele pentru hrana, pentru imperechere, asta e alta poveste.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Se omoara intre ele pentru hrana, pentru imperechere..."

Animalele cu inteligenta superioara (mamiferele), foarte rar se ucid intre ele in cadrul aceleiasi specii, iar in cadrul aceluiasi grup (turma, haita, etc), doar cazuri exceptionale cand se intampla asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Romania jigodiile de la conducere vor sa muncim toti ca ei sa poata trai bine. Iar cei care muncesc tot saraci sa fie. Munca nu e respectata la noi. In tarile civilizate saracilor li se da mancare si apa buna gratuit, tratament gratuit, haine si incaltaminte gratuit. E incurajata reciclarea ...la noi reciclarea e descurajata pentru ca vine un supermarket care in loc sa dea bani pentru ce reciclezi da reducere, adica tot ei sa castige. Tara de hoti si profitori.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Peste tot in lumea se dau bonuri valorice la reciclare. Cei mai amuzanti sunteti astia care spuneti ca Romania e de rahat dar nu aveti nici cea mai vaga idee despre ce se intampla in alta tara...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

N-ai tu habar pe ce lume esti. Stiu ce vorbesc, am trait in afara.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Harfagre):

Ti se pare ca Iohannis, Catu si ceilalti din gasca lor produc ceva util societatii? Cati muncesc in tara asta ca sa aiba ei salarii urbane, privilegii, etc?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uriase am scris, nu urbane.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Harfagre):

Pai asa se intampla cand autoritatile sunt de fapt grupuri infractionale organizate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Autoritatile romane=mafie.

| badpanda a răspuns:

O resetare.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Lumea asta despre care vorbești ar trebui să iasă în stradă și să le dea la ochi politicienilor, fiindcă ăștia nu știu decât de frica bâtei.

| anonim_4396 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Asa e.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Prosperitarea vine doar prin munca eficienta.
Si foarte imp:educatia financiara.
Degeaba ii dai unui om fara educatie financiara 1 milion de euro ca tot sarac o sa ajunga in scurt timp:casa si masini scumpe.