| andrei8888p a întrebat:

Ce suma maxima ai voie sa deduci cu autoturismul pe luna la pfa?(reparatii, motorina etc)
Si contractul de comodat auto facut de mine acasa trebuie înregistrat la anaf?

1 răspuns:
| Natalie4u a răspuns:

Deducerile fiscale pentru autoturisme sunt reglementate de Codul Fiscal și pot varia în funcție de tipul de autoturism și de activitatea desfășurată de PFA. În general, costurile cu combustibilul și cheltuielile de întreținere și reparații sunt deductibile în limita a 50% din valoarea acestora, cu excepția cazului în care autoturismul este utilizat exclusiv în scopuri profesionale. În cazul în care autoturismul este utilizat și în scopuri personale, deducerea cheltuielilor trebuie să țină cont de procentul de utilizare în scop profesional.

În ceea ce privește contractul de comodat auto, acesta trebuie înregistrat la ANAF în termen de 30 de zile de la data încheierii. Înregistrarea se face prin depunerea la administrația fiscală locală a unei declarații de înregistrare în formularul prevăzut de lege și a copiei contractului de comodat. Este important să menționez că, în cazul în care autoturismul este utilizat în scop profesional, este necesar să se încheie un contract de comodat auto în care să fie specificat acest lucru.