| Ingognito a întrebat:

Ce trebuie sa faci in meseria agent imobiliar? Am vazut o gramada de anturi si pare o meserie buna dar nu prea stiu ce trebuie sa faci este greu, merita?

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mai pe scurt, trebuie să înșeli oamenii; să-i faci pe orice cale să cumpere un apartament.

| Lioana a răspuns (pentru anonimg):

Nu e chiar asa. Practic oamenii vad ce cumpara. Nu-i obliga nimeni sa cumpere ceva ce nu isi doresc.
Nu e ca in filmele acelea in care agentul imobiliar iti vinde un imobil scump si apoi face tot posibilul sa iti faca viata nesuferita in acel imobil pentru ca sa-l vanzi ieftin.
Eu de exemplu am dat mult de lucru agentiei imobiliare pentru ca nu-mi placea nimic din ce-mi aratau. Am vazut multe apartamente pana sa ajung sa cumpar unul. Agentul imobiliar m-a plimbat cu masina la toate acele adrese.

| Lioana a răspuns:

Ca agent imobiliar trebuie sa-i gasesti pe cei care vand imobile si sa le gasesti cumparatori. Ii introduci in baza de date iar cand ai cumparatori trebuie sa te plimbi cu ei si sa le prezinti imobilele pe care le aveti voi in baza de date pana cand acesta se hotaraste sa cumpere unul din ele. Posibil sa fie nevoie sa-i duci cu masina de la un imobil la altul. Asta depinde de agentie daca ofera masina sau nu.

| Tranconoid a răspuns:

Nu stiu ce fel de cursuri trebuie sa faci dar tu trebuie sa lucrezi la o agentie. Daca cineva vrea o casa de la agentie pe care o gaseste pe un site de imobiliare tu trebuie sa eu prezinti clientului. Daca o cumpara tu primesti un comision si cam asta e. Cred ca trebuie sa platesti ceva dar nu stiu.

| nustiucesapunlanick a răspuns:

Cred ca e ceva legat de vanzari/inchirieri case, apartamente etc.Nu stiu, spun ce am auzit.