| Ktpu a întrebat:

"Cei care au, nu stiu sa aprecieze, Cei care nu au isi doresc"
Am casa la tara plus teren si eu lucrez la oras si stau in chirie "ma doare sufletul" (nu sunt locuri de munca in zona)
Ce afacere imi propuneti sa incep...
Atentie insa ca nici de bani pentru investitii prea mari nu sunt posibilitati (maxim 3000 de euro).

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Vad ca esti nou pe aici! Si nici nu vad ce varsta ai si nici in ce zona a tarii locuiesti! In zona Moldovei,banii astia ii pierzi mai mult ca sigur,daca ii bagi intr-o afacere cinstita,cu acte in regula! La tara, ce afacere poti sa faci:ori agricultura, ori cresterea animalelor. Poate ceva legat de panificatie daca esti mai departe de oras, sau un mic magazin satesc cu de toate ce este nevoie la casa omului, in agricultura.Depinde de multe lucruri cand incepi o afacere care sa se si dezvolte, sa poti trai si tu omeneste si mai ales sa-ti platesti impozitele si taxele catre stat.Ce pot sa te sfatuiesc, din proprie experienta, sa nu depinzi de munca altora(angajati) si sa fii "descurcaret".

| Ktpu explică (pentru pietrean):

Sunt descurcaret din propia experienta am crescut si la tara am umblat si prin tari, de accea nu am pus din ce zona sunt caci sunt fustrat de situatie. Sunt din zona Fagaras si stau in Bucuresti.
Imi place sa mestesucaresc, ma gandeam la un atelier de ceva de exemplu "seminee naturale din lemn, rustice"sau mai stiu eu ce? ceva rar piata de desfacere sa fie pe internet chiar la licitatie.
Te astept cu alte idei te rog...

| pietrean a răspuns (pentru Ktpu):

Poate gandesc "mai invechit",dar fiind mai in varsta,incepand o afacere deosebita cu elan si avant (si cu bani putini),fiind foarte increzatoare in fortele mele,fara ajutor financiar si moral(ba chiar cu bete in roate din partea sotului),te sfatuiesc sa-ti faci un PFA(contabilitate mai putina, tii singur evidenta primara, taxe mai mici, deci nu SNC, SRL), daca te hotarasti sa faci ceva singur.Si sa nu renunti la servici, daca, financiar este cat de cat.Intai testeaza piata:vezi, daca ce vrei sa faci, are cautare, daca este concurenta, calculeaza daca o sa ai ceva profit.Eu am inceput cu tricotaje manuale pentru copii, modele unicat, create de mine.Concurenta nu am avut, dar produsele chinezesti, foarte ieftine si angajatii, darile la stat, m-au facut sa renunt.Am continuat cu comert de produse pentru nou nascuti(banul mai usor de castigat, dar mi-am distrus sanatatea si nervii). Acum, am renuntat, deoarece nu mai vreau sa muncesc pentru altii.Din tot ce ti-am scris, trage tu concluziile!

| Ktpu explică (pentru pietrean):

Mersi mult pentru sfat

5 răspunsuri:
| Ktpu explică:

NU mersi

| Cyulycao a răspuns:

Stiu afacerea perfecta, cu castiguri destul de mari si fara investitii spectaculoase..pentru mai multe detalii astept un e-mail: sw33t_girl_4u@yahoo.com