| modeph a întrebat:

Cine imi spune va rog de ce am nevoie ca sa pot trimite un colet prin posta romana in alt judet?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea ce trimiti sa fie ambalat intr-o cutie dar sa nu fie mai mare decit continutul si sa nu se plimbe prin cutie (sa nu sune) ca-l refuza la primire. Apoi, ambalat in hirtie pe care se scrie adresa. Majoritatea oficiilor cer sa fie legate si cu sfoara. Daca este cutie de la ei, nu mai trebuie hirtie si sfoara. Insa, sint cam mari si scumpe. Apoi, la oficiul postal se completeaza un aviz de expediere si se plateste in functie de greutatea coletului, de valoarea sa declarata si de distanta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de datele (numele si prenumele) si adresa completa a celui caruia il trimiti (localitate, strada, numar de casa/bloc si apartament, judet). Scrii datele pe colet, te Duci cu el la posta, completezi un mandat, platesti trimiterea si ti-l trimite. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru funda. Cred ca te-ai descurcat.

| gabryelm3 a răspuns:

Pai in principal trebuie sa stii adresa unde o sa-l trimiti si acolo o sa completezi un aviz de expediere, nu este foarte greu.

| allthree a răspuns:

Mai trebuie si codul postal unde il trimiti! si tot ce a scris Ioandelasat!