| numesiprenume0 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu idei de afaceri mici la tara? Am un teren pe care as putea cultiva ceva? Dar nu stiu cu ce as putea incerca? Mai apoi nu stiu unde pot trimite productia? In afara de a vinde cui este interesat, cum este cu centrele de colectare sau ceva de genul? Ofer funda!

9 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Mergi pe ceva plante medicinale, e mare cautare pe piata. Am avut la tara acum 5-6 ani un teren cu lavanda. A venit firma catre care am vandut marfa si au si recoltat ei.

| gabicoo a răspuns:

Iarbă!
hee hee

| ancaval a răspuns:

Dapăi greu cu agricultura. Dacă nu-i vreme bună....salut!

Încearcă cu lucernă, primești subvenție, ceva bani pe ea, cât de cât.

| Digikey a răspuns:

Daca vrei o afacere mica trebuie sa cumperi una mare si sa astepti putin.

| Andrei200202 a răspuns:

Ce suprafață are terenul?

| Bozgi200 a răspuns:

Lavandă, cânepă (legal bine înțeles) hamei

| Alxblx a răspuns:

Cumpara porcii mici iar iei se vor înmulți într-un an.

De exemplu 10 purceii mici 2000 de lei într-un an va avea peste 100 de kg, și îi vei putea vinde minim 1000 de lei bucata și vei scoate lejer 20.000 de lei

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alxblx):

Si cat costa mancarea ca sa ajunga la 100kg? tratamentele, crotalii, dupa aceea scazi si vezi cu cat ramai, o sa ajungi la suma fabuloasa de 5000 lei/an.
spor!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Alxblx):

Si daca scazi cerealele si munca plus tratamentele, fara de care nu mai trăiesc porcii, unde este venitul. Când eu cresteam porci ieșeam in pierdere, macar ca îmi produceam eu si cerealele pentru hrana lor. Ca sa ai venit din pământ, va trebui sa îți lucrezi pământul cu utilajele tale, altfel ieși in paguba si la cultura mare nu numai la zootehnie.