| Madalin_Ticu_1996 a întrebat:

Cine se pricepe la adsense bine...ce parere aveti de 'ctr' cam cat ar trebui sa fie?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Folosesc de vreo 3 ani. La mine am statisticile:
- Vizualizări de pagină: 9.696.453
- Click-uri: 22.329
- CTR: 0, 23%
- CPC: 0, 04 €
- RPM pagină: 0, 10 €
- Venituri estimate: 981, 75 €

Eu zic că e destul de ok în jur de 0.20%... deși dacă ar merge spre 0.30% cred că ar crește venitul considerabil.

Dar mai bine mai puțin și corect, decât să faci învârteli și să primești ban. Google sunt serioși. happy

| Madalin_Ticu_1996 explică (pentru KodrutZ):

Da-mi add pe id-ul madalinu.clau te rog!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Madalin_Ticu_1996):

Nu folosesc Yahoo! Messenger. Sunt pe Linux. Putem vorbi pe Facebook sau prin email. Găsești datele mele pe blog-ul meu (link-ul e la profil).

| Madalin_Ticu_1996 explică (pentru anonim_4396):

Imi poti da add pe facebook te rog sunt Ticu Madalin eu am block sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Madalin_Ticu_1996):

Dă-mi link spre profilul tău... să nu nimeresc pe altcineva. tongue

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe ce nisa ai AdSense? E un site un romana, nu? Veniturile sint extrem de mici, de aia intreb. Scoate AdSense si pune ProfitShare, afiliere cu firme din afara, orice altceva, pe limba romana, mai mult enervezi utilizatorii cu AdSense si nici nu faci vreun ban serios...
Daca esti pe Linux, vezi ca iti poti instala bine mersi Pidgin si sa folosesti si un cont de YM pe el, chiar daca nu ai voice/photo sharing si trimiterea/primirea de fisiere cam are bube uneori.
On-topic: In mod normal, cam orice ai face, CTR sanatos e sub 2-3%(astea sint cazuri extrem de fericite). De pe la 7-10% in sus te ia Google la ochi si verifica sa nu cumva sa faci magarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Http://desenez.net/ și ceva bloguri tot în română. E cam puțin, ce-i drept. Nu m-am ocupat foarte serios a le pune la punct. Lucrez în învățământ, restul fiind plus. :)

Cred că o să încerc ProfitShare. Am mai avut o tentativă mai demult, dar atunci n-am reușit să scot ceva. Poate am fost cam nerăbdător. :D Văd că între timp s-au făcut ceva schimbări (ProfitShare 2.0 :D )... Mulțumesc de sugestie.

Știam de Pidgin, dar am preferat să mă las de chat-uit când am trecut pe Ubuntu. :D Pierdeam cam mult timp.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Desenez.net e misto, la fel cum e site-ul de desenat al celor de la RoPortal, insa ambele sint monetizate aiurea. Pe nisa asta chiar ai putea adauga un shot de cani/tricouri/paptarie personalizata, ar merge frumusel.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Shop, pardon, nu shot. Ceva gen zazzle.com, poate chiar sa faci outsource la partea de productie in alta parte, tu doar sa onorezi comenzile, fara a prelucra efectiv/trimite colete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Da. Ar fi o idee.

În ultima vreme mi-am cam propus să-l vând. big grin Numai să găsesc pe cineva care să-l ducă bine mai departe. happy