| liviunm a întrebat:

Cine știe la 800 milioane prin prima casa cât ajunge rata pe luna timp de 30 ani?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde daca te încadrezi cu salariul sa i ei asa o sumă împrumut, la lucrul ăsta trebuie prima dată sa te gîndesti, ca banca să zicem că i ti dă suma care o vrei, dar daca tu nu ai cum sa plătesti la timp ratele ai încurcato rău, ca banca i ti ia casa, si este cel mai rău sa te "joci" cu banca, adica sa te împrumuti, că ei nu au milă de tine, te aruncă efectiv în stradă, plus că vor sa pui ipotecă casa sau apartamentul in care locuiesti acum, ca sa i ti aprobe împrumutul, te risti sa i ti lasi familia pe drumuri? Multi din cauza datoriilor la bănci sau sinucis, ca numai aveau deunde sa plătească ratele, si banca le tot punea dobînzi, nu este o afacere si o soluție împrumutul bancar, decît daca stii ca poti plătii si mai ai bani si sa trăiesti, altfel este sinucidere curată.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca mai au vreo relevanta milioanele vechi, ca banii aia au disparut de pe piata, de ani foarte multi, nemaiavand nici o valoare azi.
Dar poti merge la banca si vedea care este dobanda bancara pentru un imprumut de casa, la valoarea monetara de azi.

| sierra1 a răspuns:

Du-te la o bancă și-ți face pe loc o sumulare de costuri și rate. Mai trebuie să le dai date pentru un răspuns corect